Fischer: záruky pro Irsko nezmění na Lisabonu ani čárku

Roman Gazdík
19. 6. 2009 15:00
Nijak prý právně nenaruší ratifikaci dokumentu v ostatních zemích
Český premiér Jan Fischer a jeho britský protějšek Brian Cowen v Bruselu.
Český premiér Jan Fischer a jeho britský protějšek Brian Cowen v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Špičky států Evropské unie se shodly jak na zárukách pro Irsko týkajících se Lisabonské smlouvy, tak na tom, že se nijak nedotknou ratifikace dokumentu v ostatních zemích.

Podle českého premiéra a současného předsedy Rady EU Jana Fischera nejprve budou dokončeny ratifikace Lisabonské smlouvy v jednotlivých zemích a pak budou teprve garance Irsku definitivně právně zakotveny.

"Jedná se o objasňující text, který nemění ani čárku na lisabonské smlouvě," prohlásil Fischer na pátečním brífinku po jednáních. Podle Fischera to bude zřejmě v rámci smluv týkajících se dalšího rozšíření EU. Pozorovatelé hovoří, že by mohlo jít o smlouvu týkající se Chorvatska.

Garance týkající se nezávislé daňové a potratové politiky a irské neutrality byly v zákulisí dohodnuty již v prosinci, nebyl však jistý jejich právní dopad na možné další otevření ratifikace v jiných státech.

Cílem záruk je ujistit irské voliče, že podpisem Lisabonu nebude narušena irská suverenita v těchto pro ně citlivých otázkách. Irové v referendu minulý rok Lisabonskou smlouvu odmítli, další lidové hlasování má následovat na přelomu září a října a tentokrát se zdá, že v zemi projde.

Pokud není smlouva ratifikována všemi státy Evropské unie, nezačne platit. Na ratifikaci se čeká kromě Irska také v Polsku, Německu a České republice.

Vyjde to napodruhé?
Vyjde to napodruhé? | Foto: Reuters

Irské záruky jsou nejdůležitějším bodem dvoudenního summitu v Bruselu, kterým se se svým předsednictvím Rady Evropské unie Česká republika pomalu rozloučí. Dalším důležitým bodem byla povaha reformy finančních institucí, na které se vedoucí představitelé zemí dohodli už v pátek.

EU vytvoří tři nové regulující instituce, které by se měly snažit předejít finančním krizím důsledným monitorováním systému, finančních institucí i potenciálních krizových míst.
 
Třetí z hlavních témat jednání, otázka fondu pro adaptaci chudých zemí na klimatické změny, nijak nepokročilo a nejvyšší představitelé sedmadvacítky rozhodnutí odložili na říjen. To je však podle "zelených" aktivistů velice pozdě.

Už v prosinci má totiž svět v Kodani přijít s novou dohodou o regulaci skleníkových plynů, která nahradí Kjótský protokol, a postoj EU bude při těchto jednáních klíčový.

 

Právě se děje

Další zprávy