Finsko podá přihlášku do NATO. Potvrdili to prezident i premiérka severské země

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2022 12:49
Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová v neděli oznámili, že Finsko požádá o členství v Severoatlantické alianci. V příštích dnech by měl rozhodnutí ještě schválit finský parlament, ale tento krok je považován za formalitu, napsala agentura AP.
Finská vlajka vlaje v centru Helsinek.
Finská vlajka vlaje v centru Helsinek. | Foto: Reuters

Prezident a premiérka ohlásili záměr podat přihlášku do aliance na společné tiskové konferenci v prezidentském paláci v Helsinkách. "Je to historický den. Začíná nová éra," prohlásil podle agentury AFP Niinistö.

NATO, které má nyní 30 členů, by se mohlo v nejbližší době rozrůst také o Švédsko. Obě dosud neutrální severské země se začaly silně přiklánět k urychlenému členství v alianci po únorovém ruském vpádu na Ukrajinu.

Oficiální žádost by Švédsko podle premiérky Magdaleny Anderssonové mělo podat během několika dní. V pondělí půjde premiérka se žádostí do parlamentu, kde pro ni chce získat širokou podporu.

"Pro bezpečnost Švédska a švédského lidu je nejlepší začlenit se do NATO," uvedla premiérka Anderssonová na tiskové konferenci. "Myslíme si, že Švédsko potřebuje formální bezpečnostní záruky, které v sobě zahrnuje členství v Severoatlantické alianci," dodala. Připustila, že během ratifikačního procesu se může stát "spousta věcí" a je potřeba, aby na to Švédsko bylo připravené.

Šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková v neděli při příchodu na závěrečný den neformálního jednání ministrů zahraničí NATO v Berlíně prohlásila, že vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše, aby obě země v jejich cestě do aliance podpořilo. 

"Zažíváme historický moment," řekla Baerbocková. "Švédsko s Finskem dosud o členství v NATO neusilovaly, do aliance je ale nyní tlačí Rusko," uvedla. Zdůraznila, že NATO je a vždy bylo obranným uskupením.

Finsko se Švédskem nejsou podle Baerbockové pouze partnerské a přátelské země. "Jejich možný vstup do aliance by nás výrazně posílil. Německo je proto připraveno učinit vše, aby přijímací proces urychlilo," řekla Baerbocková.

Podporu Švédsku a Finsku vyslovila řada aliančních zemí. "Pokud Finsko a Švédsko podají přihlášku do NATO, Spojené království oba státy podpoří, aby mohly být rychle přijaty," řekla dnes britská ministryně zahraničí Liz Trussová.

Výhrady má ale Turecko, podle kterého obě severské země otevřeně podporují Kurdskou stranu pracujících (PKK). Ankara považuje PKK za teroristickou organizaci. Náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Mircea Geoana ale věří, že spor se podaří vyřešit. Stejný názor dnes vyslovil i slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. "Hledáme shodu a řešení najdeme, jsem o tom přesvědčen," řekl Korčok.

Niinistö a Marinová už ve čtvrtek oznámili, že jsou pro vstup své země do NATO. Moskva poté prohlásila, že takový krok by pro Rusko představoval ohrožení. Niinistö v sobotu o finském záměru telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

 

Právě se děje

Další zprávy