Krvavé tažení proti drogám: Za dva měsíce bylo na Filipínách zabito 1800 lidí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 8. 2016 14:00
Politika filipínského prezidenta Rodriga Duterteho zaměřená na boj s narkomafií má po dvou měsících za následek dvojnásobný nárůst úmrtí v souvislosti s bojem proti drogám. Nejen při policejních akcích bylo zabito na 1800 lidí, stovky dalších skončily ve vězení. V proslulé káznici v Quezon City se v neutěšených podmínkách doslova mačká přes 4000 vězňů. Někteří z nich se tam ale cítí bezpečněji než venku.
Příslušníci speciálních jednotek filipínské policie hoídkují v Manile, kde byla vyhlášena nejvyšší pohotovost v očekávání možných teroristických odvetných akcí
Příslušníci speciálních jednotek filipínské policie hoídkují v Manile, kde byla vyhlášena nejvyšší pohotovost v očekávání možných teroristických odvetných akcí | Foto: Reuters

Manila – Do prezidentského křesla ho vynesla volební kampaň zaměřená na boj s kriminálními živly a drogovými dealery. O té doby, co koncem června Rodrigo Duterte pronesl inaugurační slib, se počet úmrtí v souvislosti s drogami na Filipínách zdvojnásobil.

Podle šéfa tamní národní policie Ronalda Dela Rosy bylo během policejních operací od 1. července zabito 712 pašeráků a uživatelů drog. K zabití lidí napojených na obchod s drogami ale dochází také mimo policejní operace. Podle agentury Reuters policie prošetřuje 1067 takových případů.

Podle analytiků se k této formě "spravedlnosti" uchylují obyvatelé povzbuzení přístupem prezidenta. Ten vybízí k vraždění drogových dealerů a hrozí masovým vražděním zločinců, kteří se do obchodu s drogami zapletou.

Filipíny si kvůli tomu vysloužili ostrou kritiku ze strany OSN, načež Duterte pohrozil, že z organizace v případě nutnosti vystoupí. "Možná se budeme muset rozhodnout odejít ze Spojených národů. Pokud jste, vy parchanti, tak kritičtí, měli bychom prostě odejít," nechal se podle překladu CNN slyšet. "Klidně si nás z vaší organizace vyhoďte. Stejně jste vlastně nic neudělali. Nic kromě kritizování."

Vězení je bezpečnější než ulice

Duterteho štvanice na kohokoliv, kdo je podezřelý z napojení na obchod s narkotiky, nevede jen k rekordnímu nárůstu úmrtí. Jeho politika plní už tak nechvalně známé věznice.

V Quezon City, což je jedna z městských částí, které dohromady tvoří metropoli Manilu, se nachází proslulé vězení, ve kterém se podle stanice CNN momentálně tísní přes 4000 odsouzenců. Ačkoliv je naplněná kapacita dlouhodobým problémem věznice, sami dozorci uvádějí, že v poslední době se situace stává neudržitelnou. Kritici spatřují vinu právě v agresivní politice nového prezidenta.

Téměř 60 procent vězňů si zde odpykává trest za podíl na obchodu s drogami. Muži ve žlutých tričkách zaplňují každý volný prostor. Dny tráví v podřepu, vsedě nebo vestoje – namačkaní jeden na druhého. Každý den v nesnesitelném filipínském vedru.

Soukromí neexistuje. Uvnitř cel si každý musí najít a vybojovat vlastní místo na spaní. V místnosti navržené pro 30 vězňů se jich tísní třeba i 130.

Jejich počet přitom neustále stoupá. Ještě na začátku roku jich zde žilo něco kolem 3600. Na současných 4053 se jejich počet vyšplhal podle Ronalda Dela Rosy během sedmi týdnů od Duterteho nástupu k moci.

Původně přitom byla věznice určená pro nanejvýš 800 trestanců. A podle přísnějších pravidel OSN by v ní dokonce nemělo být uvězněno víc než 278 lidí najednou. Původně zamýšleným číslům by také spíše odpovídal počet členů stráže, kterých je v současné době pouze 20.

Mnoho z vězňů je za mřížemi drženo bez toho, aby se předtím vůbec podívali do soudní síně. Jsou i tací, kteří by mohli být klidně propuštění na kauci, kdyby na ni měli peníze.

Přitom stále přicházejí noví a noví odsouzenci, kteří jsou z podmínek předem vystrašení. Vzhledem k nekompromisnímu tažení nové vlády proti narkomafii by se ale dalo říct, že mají ještě štěstí. Alespoň někteří z nich to tak pociťují. "Cítím se tu bezpečněji než na ulici, kde vás policie může klidně zabít," vysvětlil reportérům ze CNN jeden z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy