Filipíny očekávají nepokoje a výbuchy

Red Zah, Reuters
13. 2. 2006 10:20
Manila - Filipínské bezpečnostní služby v plné pohotovosti. Tak vypadá Manila posledních dní. Důvodem jsou zprávy o možných bombových útocích.

Obětí jednoho z nich by se mohla stát i úřadující prezidentka Gloria Macapagal Arroyová. Informovaly o tom filipínské bezpečnostní složky s tím, že za plány na útok stojí muslimští separatisté z extrémistické skupiny Abú Sajjáfa. Prezidentka Arroyová čelí "útokům" na svoji osobu již od loňského roku, kdy přečkala hlasování o svém odvolání z důvodu volebních manipulací a braní úplatků.

Útok na sv. Valentýna

Zítra navíc uplyne přesně rok od bombových útoků, při kterých na třech místech ostrovního státu zemřelo 12 osob. Speciální jednotky filipínské armády i policie proto přísněji kontrolují manilské ulice v rámci operace "Valentýn". Ve dvanáctimilionovém hlavním městě již bylo postaveno deset mobilních kontrolních stanovišť a zvýšeny počty hlídkujících bezpečnostních pracovníků. V pohotovosti jsou i pobřežní hlídky.

Foto: Aktuálně.cz

Bezpečnost bude posílena také před soudem, kde 27 důstojníků čelí obvinění ze vzpoury v roce 2003. "Dostali jsme informace, že by mohlo dojít k pokusu o jejich osvobození," prohlásil armádní mluvčí podplukovník Tristan Kison. Pěti dalším důstojníkům se podařilo uprchnout v uplynulých měsících. Jeden z nich zmizel přímo ze soudní síně, ostatní z vazební věznice v Manile.

Stydíme se za vlastní vládu, vzkazují důstojníci

"Ukažme, na kolik se stydíme za vlastní režim a vládu. Vyjděme do ulic a protestujme," prohlásili uprchlí důstojníci a vyzvali tak občany Filipín k nepokojům. Podle mluvčího Kisona tu však nejsou žádné známky toho, že by jistá část armády hodlala usurpovat moc a svrhnout současnou vládu.

Foto: Aktuálně.cz

Podobná nestabilita však není na Filipínách žádnou výjimkou. Za uplynulých dvacet let zde došlo ke dvanácti pokusům o puč. Tím prvním a nejznámějším bylo svržení diktátora Ferdinanda Marcose v roce 1986. Dvacetileté výročí tohoto puče a zítřejší roční výročí bombových útoků vyvolává mezi představiteli země a bezpečnostními složkami nervozitu. "Hrozba je reálná. Policie a vojsko nenechávají nic náhodě," prohlásil státní zástupce Emmanuel Velasco.

Abú Sajjáfa hrozí, či nikoli?

Přestože rebelové ze skupiny Abú Sajjáfa stojí za loňským "valentýnským" bombovým útokem stejně jako za útokem na trajekt z roku 2004, při kterém zemřelo na 100 osob, podle analytiků od nich momentálně žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí a jde jen o spekulace.

 

Právě se děje

Další zprávy