Bratislava - Slovenští novináři nemají rádi svého premiéra Roberta Fica a ten na oplátku nemá rád je.
Žurnalisté mu "jdou po krku" a on jim zase nadává do "idiotů" a "hloupých hyen". Slovenskému premiérovi se nelíbí, ani když si z něho dělají legraci.
Karikatura uveřejněná v červenci v deníku SME jej dokonce rozzuřila natolik, že se rozhodl vydavatelství Petit Press žalovat o 33 tisíc eur. Podle něj si totiž deník dělal nepřípustné žerty z jeho zdravotního stavu.
V centru mediální přestřelky stojí na první pohled nevinný obrázek, na kterém lékař komentuje rentgenový snímek premiérova zranění.
"Nemýlil jsem se, ta bolest vaší krční páteře je čistě iluzorní." Z rentgenu je přitom vidět, že premiér žádnou krční páteř nemá. Karikatura tak naznačuje, že se jedná o bezpáteřního politika.
SME obrázek zveřejnilo v době, kdy slovenský předseda vlády trpěl "akutními bolestmi krční páteře", které však jeho kancelář - přestože kvůli nim rušil svůj program - odmítala blíže vysvětlit.
Legrace z nemoci nepřípustná
"Takto uveřejněná karikatura jasně těží z vážného poškození mého zdraví provázeného bolestmi a dělá si z toho legraci," citoval nyní deník z premiérovy žaloby, podle které obrázek poškodil jeho důstojnost.
Premiér se domnívá, že nelze šprýmovat nad lidským zdravím, ani když se jedná o veřejně činnou osobu.
"Proto by například nebylo možné uveřejnit podobiznu poslance na invalidním vozíčku s komentářem, že neumí stát na vlastních nohách, nebo podobiznu nevidomého ministra spravedlnosti nebo soudce s komentářem (že) spravedlnost je slepá," pokračuje premiér v žalobě a paradoxně tak prozrazuje, že mu tento druhu humoru není zcela cizí.
Deník SME se ale Ficovy žaloby nebojí a cítí se jistý v kramflecích.
SME: Je to nesmysl
"Podat žalobu na noviny kvůli karikatuře je nezvyklé a ve světě víceméně nevídané, protože karikatura je nejsvobodnější ze žánrů," prohlásil jeho šéfredaktor Matúš Kostolný. "Premiér dokázal, že stále ještě žije v komunismu, v období totality, kdy se vtipy o vrchnosti, vtipy o premiérech a politicích mohli vyprávět jen potichu doma."
Právníci oslovení deníkem se nedomnívají, že by byla Ficova argumentace správná. Důvodem je právě i sám žánr karikatury pracující se zveličením, které se nepokouší o objektivitu.
SME upozorňuje také na případ rakouského politika Waltera Meichbergera, který žádal odškodnění kvůli satirickému obrazu malíře Otto Mühla. U rakouských soudů sice nejprve uspěl, Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku však následně rozsudek zrušil.