Fico u Barossa? Na stole byl rasismus

ČTK, pev
7. 9. 2006 18:50
Brusel  - Předseda Evropské komise José Barroso je znepokojen situací na Slovensku a Maďarsku. Oznámil to v Bruselu slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Předseda Evropské komise je přesvědčen, že by měl Fico řešit rasové problémy společně se svým maďarským protějškem. 
José Barosso a Robert Fico jednali o projevech xenofobie na Slovensku a v Maďarsku.
José Barosso a Robert Fico jednali o projevech xenofobie na Slovensku a v Maďarsku. | Foto: Reuters

Barosso je přesvědčen, že je při řešení projevů xenofobie, kterých se dopouštějí extrémisté na menšinách ze sousedních zemí, klíčová spolupráce obou premiérů. Slovensko a Maďarsko by měli řešit projevy xenofobie společně, přesvědčoval Barosso slovenského premiérovi při jeho návštěvě sídla Evropské komise v Bruselu.

Fico odmítl vinu koalice

Infobox

 

Přečtěte si:

  • Mečiar v nové roli - mírní Slotu
  • Případ zbité Maďarky jitří dál vášně
  • Slováci zbili Maďarku, Fico má problém

Fico, který byl na první návštěvě Bruselu od svého vítězství v červnových volbách, odmítl názor, že by tyto případy na Slovensku souvisely s tím, že jsou v jeho vládní koalici nacionalisté ze Slovenské národní strany. Zdůraznil, že jeho vláda tyto incidenty odsoudila, důrazně postupovala proti jejich pachatelům a chce v tomto přístupu pokračovat. Uvedl, že o těchto problémech bude s maďarským premiérem Ferencem Gyurcsányem jednat  při nadcházející říjnové schůzce.

Podobně se vyjádřil po setkání s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoopem Schefferem. Sdělil mu, že Slovensko bude vyšetřovat všechny případy extremismu a porušování zákonů a provinilce potrestá.

Xenofobie je nepřijatelná, hlásá Barosso

Barosso hovořil o obavách spojených se situací romských a maďarských menšin na Slovensku.
Barosso hovořil o obavách spojených se situací romských a maďarských menšin na Slovensku. | Foto: Ludvík Hradilek

"K projevům xenofobie a rasismu může dojít v každé členské zemi Evropské unie a také k nim dochází. Očekávám ale od všech vedoucích politických představitelů, samozřejmě včetně slovenského a maďarského premiéra, že jsou jsou schopni rozptýlit jakékoli napětí, které z toho může vzniknout a že jsou ochotni spolupracovat, aby tento problém, pokud existuje, byl zcela vyřešen," prohlásil Barosso.

"Při schůzce jsem hovořil o jistých obavách, které se objevily kolem situace menšin na Slovensku, především maďarské a romské, a o nezbytnosti respektovat základní práva, která jsou v srdci evropského projektu. Tuto situaci budeme pečlivě sledovat," řekl novinářům předseda Evropské komise.

Fico sdělil v Bruselu domněnku, že strany bývalé vládní koalice "poražené ve volbách zneužívají toto téma proti nové vládě". Stejně tak zpochybnil postup Budapešti proti projevům xenofobie. "Porovnejte reakce obou vlád na tyto případy," řekl.

"Očekávám od všech evropských politických vůdců, že budou zdůrazňovat nepřijatelnost xenofobie a skutečnost, že všechny projevy rasismu a 'stupidního šovinismu' jsou proti evropským hodnotám. O těchto základních hodnotách není možné vyjednávat," uvedl Barosso.

Barosso chce s Ficem vycházet, předtím podporoval oponenta

Případy xenofobie podle Fica se skutečností, že jsou v jeho vládě nacionalisté ze Slovenské národní strany, v žádném případě nesouvisí.
Případy xenofobie podle Fica se skutečností, že jsou v jeho vládě nacionalisté ze Slovenské národní strany, v žádném případě nesouvisí. | Foto: Pavel Baroch

Fico v Bruselu sdělil, že nadále trvá na svém dubnovém prohlášení, ve kterém kritizoval Barrosa za to, že při návštěvě Slovenska podpořil v kampani tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindu. Předseda Evropské komise mu odpověděl, že měl s Dzurindou velmi dobré vztahy a vyjádřil naději, že si je vytvoří i s ním. "Jednám stejně se všemi demokraticky zvolenými představiteli, neděláme rozdíly mezi politickými stranami," komentoval Barroso Ficovo rozhořčení.

 

Právě se děje

Další zprávy