"Fico ví, že je Slovensko druhé na řadě." Novinář vysvětluje jeho příklon k Rusku

mk Tým Spotlight mk, Tým Spotlight
28. 2. 2024 5:10
Slovenský premiér Robert Fico v posledních dnech výrazně zostřil rétoriku v tématu ruské agrese na Ukrajině. "Dělá z nás černou díru Evropy. Takové výroky nepředvedl v Evropské unii nikdo včetně Viktora Orbána," tvrdí šéfredaktor slovenského serveru Aktuality.sk Peter Bárdy. I přesto podle něj Fico ve skutečnosti žádnou lásku k Rusku necítí, dle Bárdyho jde o čistý politický oportunismus.
Spotlight News - Peter Bárdy. | Video: Martin Krepindl

Novinář Bárdy, který Ficovu kariéru intenzivně sleduje dlouhá léta a je zároveň autorem knihy Fico: Posedlý mocí, je přesvědčen o tom, že kdysi "geniální" politik ztratil kompas a nelze už o něm přemýšlet jako o státníkovi schopném kompromisu.

"Nedovolil bych si říct, že se (Fico) přidá na stranu Západu, když půjde do tuhého. On už ani neví, která strana je dobrá. Už ani dobrou stranu nehledá," tvrdí s dodatkem, že se předseda Směru spolu s celou jeho stranou zaměřil na voliče, kteří v minulosti odevzdávali své hlasy mimo jiné slovenským fašistům.

"Fico pochopil, že tohle jsou jeho voliči. On si je musí hýčkat, musí se o ně starat a živit je vší tou lží, kterou šíří (ruský prezident) Putin," líčí Bárdy, který je zároveň přesvědčený o tom, že současné Ficovo angažmá je motorem nenávisti v celé slovenské společnosti.

Je Ficův příklon k Rusku jen kouřovou clonou pro řešení domácích problémů? Jaký je jeho skutečný vztah k Rusku? Jak si stojí slovenská opozice? Proč o Ficovi Bárdy hovoří jako o odľudovi (v překladu podivín, samotář, zlý člověk)? Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy