Fico rozložil opozici. Díky Maďarům má eurosmlouvu

Blahoslav Hruška
10. 4. 2008 17:21
SMK se dočká ústupků ve školském zákoně
Fico v Praze
Fico v Praze | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Slovenský parlament schválil Lisabonskou smlouvu. Premiéru Ficovi se ji podařilo prosadit díky hlasům opoziční Strany maďarské koalice.

Robert Fico tak rozložil řady opozice. Zatímco ještě ve středu večer všichni opoziční poslanci svorně tvrdili, že budou nadále blokovat přijetí Lisabonské smlouvy kvůli schválení kontroverzního tiskového zákona, dnes bylo vše jinak.

Strana maďarské koalice (SMK), která má v parlamentu dvacet křesel, totiž oznámila, že přijetí nového evropského dokumentu podpoří.

Pro smlouvu nakonec hlasovalo 103 poslanců ze 109 přítomných. Koalici pomohlo 19 hlasů SMK. Po schválení smlouvy zazněla v Národní radě hymna Slovenska a Evropské unie.

Proti byli bývalí poslanci KDH, kteří dokonce před hlasováním sami začali zpívat hymnu. Poslanci opozičních stran SDKÚ-DS a KDH při hlasování opustili jednací sál. Už dříve dali jasně najevo, že pokud neprojdou jejich návrhy na změny v tiskovém zákoně, smlouvu nepodpoří.

Za nečekaným krokem SMK jsou podle analytiků ústupky, které Fico Maďarům učinil. Pravděpodobně tak padne současná podoba školského zákona, který předpokládal minimální počet hodin slovenštiny ve výuce.

Také inspektoři budou muset v maďarských školách ovládat maďarštinu.

"V textu budou změny," připustil ministr školství Ján Mikolaj po jednání s místopředsedou SMK László Szigetim.

Lisabonská smlouva byla podepsána loni v prosinci. Ratifikační kolečko je ale teprve v první třetině.
Lisabonská smlouva byla podepsána loni v prosinci. Ratifikační kolečko je ale teprve v první třetině. | Foto: Reuters

Dva ministři vládní koalice ještě před oznámením SMK potvrdili, že v případě krachu hlasování o Lisabonské smlouvě by Robert Fico uvažoval o odstoupení. "Kdyby (smlouva) neprošla, může přijít i demise," řekl listu Pravda šéf resortu vnitra Robert Kaliňák.

Lisabonskou smlouvu doposud schválilo sedm zemí EU. Ve Velké Británii a včera také  v sousedním Rakousku dali dokumentu poslanci zelenou, ještě se ale čeká na hlasování horních komor parlamentu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy