Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico je po včerejších prezidentských volbách v podstatě neomezeným vládcem Slovenska.
Politik, který neváhá populisticky využívat sociální a národní témata, měl totiž lví podíl na tom, že se prezidentem stal Ivan Gašparovič. Kdyby se Fico nezapojil do prezidentské kampaně, měl by to nevýrazný Gašparovič výrazně těžší.
Fico vládne všude
Slovensko tak bude mít stranického prezidenta i když Gašparovič členem strany Směr není. Vládní koalice tak obsadila všechny důležité posty v zemi.
Dá se tak čekat další vyhrocení vztahů s maďarskou menšinou, vláda bude lehčeji prosazovat i svoje plány spočívající v přelévání peněz z rozpočtu různým sociálním skupinám.
„Robert Fico je skutečným vítězem prezidentských voleb," uvedla ještě v noci agentura DPA. „Ukázalo se, že Směr má největší reálnou šanci být lídrem na slovenské politické scéně i v nejbližších volbách. Vedoucí role Roberta Fica na Slovensku platí a to je ten rozhodující moment," řekl Aktuálně.sk politolog Peter Horváth.
A volby také nijak nepoškodily pozici nacionalisty Jána Sloty, který znovu výrazně vytáhl maďarskou kartu, tedy strašení tím, že maďarská menšina ohrožuje zájmy Slovenska. A Gašparovič proti tomu nijak nezasáhl, Maďaři na jihu Slovenska proto volili Radičovou.
„Ukázalo se, že maďarská karta a kryptokomunistické hodnoty dokáží na Slovensku oslavit stále dost lidí," řekl deníku Sme Ivan Dianiška z agentury Focus.
Podle politologa Grigorije Mesežnikova tak Gašparovič prohrál volby v morální rovině. „Akceptoval metody, které nemají nic společného s férovým zápase," uvedl Mesežnikov.
Co bude s Radičovou?
Iveta Radičová, která měla jako první žena reálnou šanci usednout do prezidentského křesla, už potvrdila, že z politiky neodejde, milion hlasů, který ji lidé odevzdali, je pro ni zavazující.
Jaká ale bude její role a zda má šanci stát se protiváhou Roberta Fica,není jasné. Podle expertů totiž k její prohře přispělo i to, že vedla kampaň až příliš slušně, neútočila na Gašparovičovu minulost a naznačovala, že je ochotná spolupracovat se Směrem.
A to na Slovensku na část voličů nezabralo.
Navíc naděje na sjednocení slabých a rozhádaných opozičních stran není velká i když podpora Radičové byla výrazně vyšší než preference těchto stran. A že by Radičová vystřídala v čele SDKÚ bývalého premiéra Mikuláše Dzurindu, se už dnes dopoledne nejeví až tak aktuální.
Místopředseda strany Eduard Kukan se už nechal slyšet, že Radičová nemůže Dzurindu vystřídat. „Být populární, dokázat strhnout lidi a být lídrem strany, to jsou dvě různé věci," řekl.
A poraženým voleb je i Vladimír Mečiar i přesto, že jeho HZDS je vládní stranou. Mečiar dělal totiž vše proto, aby Gašparovič, jeho bývalý spolupracovník a teď konkurent, do prezidentského křesla neusedl.
Ukázalo se, že Mečiar už nemá vliv ani na voliče své strany a jeho éra ve slovenské politice tak definitivně končí.