Bratislava - Jako správné rozhodnutí a úspěch Slovenska vidí dnes slovenský premiér Robert Fico zavedení eura 1.ledna 2009.
Téměř rok od nahrazení slovenské koruny eurem to Fico řekl na konferenci, věnované prvnímu výročí přijetí eura.
"Jsem velmi hrdý, že zavedení eura bude především spojené s vládou, které předsedám," prohlásil podle agentury SITA slovenský premiér.
Jeho strana Směr - Sociální demokracie přitom měla původně v programu zavedení eura až v roce 2011.
Guvernér slovenské Národní banky Ivan Šramko prohlásil, že v době globální finanční krize je společná evropská měna pro Slovensko jednoznačně přínosem, nikoliv přítěží.
"Snížily se náklady kapitálu, zaniklo kurzové riziko," řekl guvernér.
Rozhodnutí vstoupit do eurozóny a stát se jejím šestnáctým členem si pochvaloval na konferenci také ministr financí Ján Počiatek.
"Při půjčování si peněz má Slovensko mnohem lepší možnosti než státy, které euro nemají," prohlásil ministr.
Podle něj euro v dalších letech zajistí zemi ekonomický růst, tvorbu pracovních míst a zvyšování životní úrovně.
Kladně přijímá změnu po roce i slovenská veřejnost. Podle průzkumu agentury Focus souhlasí s přijetím eura tři čtvrtiny Slováků, přestože více než polovina obyvatel se domnívá, že nová měna přinesla také zdražování.
Fico se rovněž domnívá, že ostatním zemím střední a východní Evropy ujel vlak, zatímco Slovensko do toho posledního - který jel ještě před vypuknutím globální krize - stihlo nastoupit.
"Je velmi nepravděpodobné, že nějaká země v příštích čtyřech letech splní podmínky a stane se členem tohoto skutečně elitního klubu," podotkl premiér.
Do Evropské měnové unie (EMU) má nicméně nakročeno Estonsko, mělo by se stát jejím sedmnáctým členem na začátku roku 2011. Česká republika s přijetím eura nepočítá minimálně do roku 2015.