FBI udělala bin Ládina ze španělského poslance

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 1. 2010 22:25
Úřad ale tvrdil, že využil supermoderní technologie

Madrid - Americká tajná služba se znovu moc nevyznamenala. Španělský poslanec Gaspar Llamazares vyjádřil rozhořčení nad tím, že americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) použil jeho fotografii při vytvoření dnešní možné podobizny nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina.

Úřad i americké ministerstvo zahraničí již kontroverzní snímek ze svých internetových stránek stáhly.

FBI nejprve uvedla, že zveřejnila novou podobiznu bin Ládina na základě jeho fotografie z předchozích let. Španělský list El Mundo ale citoval mluvčího FBI Kena Hoffmana, jenž přiznal, že pro tvorbu snímků, jejichž účelem bylo upravit bin Ládinovu podobu v souladu s postupujícím věkem, použili agenti také fotografii Llamazarese.

Na jednom z nových snímků je bin Ládin vyobrazen bez svého tradičního turbanu a s krátce zastřiženými vousy a vlasy. Jeho tvář nese patrné známky zestárnutí, Llamazaresovi se však bezpochyby podobá.

Digitálně upravená podobizna Usámy bin Ládina má napomoci v pátrání po nejhledanějším teroristovi světa tím, že ho ukáže jako staršího muže bez turbanu a dlouhého vousu. FBI se chlubila, že použila k novým snímkům bin Ládina a sedmnácti dalších mužů hledaných kvůli terorismu "nejvyspělejší technologie".

Gaspar Llamazares
Gaspar Llamazares | Foto: ČTK

Jenže technik nebyl spokojen s možnostmi úprav, které mu nabízel super-program FBI -  a tak způsobil  ve Španělsku obrovský poprask. Dvaapadesátiletý Llamazares si postěžoval americkým úřadům i médiím, že jeho čelo, vlasy a čelist byly jen zkopírovány z volebního plakátu.

Bývalý lídr koalice španělských levicových stran Izquierda Unida Llamazares řekl, že se nebude v USA cítit bezpečně, jelikož bude spojován s nejhledanějším mužem světa, Po americké vládě bude požadovat vysvětlení a zváží také možnost žaloby.

Llamazares označil jednání FBI za velmi znepokojivé především v době, kdy americké tajné služby selhaly při vánočním pokusu nigerijského islamisty o atentát na letadlo mířící z Evropy do USA.

(Vlevo) portrét bin Ládina z roku 1998 byl upraven do podoby uprostřed - ale za pomoci snímku španělského poslance (vpravo)
(Vlevo) portrét bin Ládina z roku 1998 byl upraven do podoby uprostřed - ale za pomoci snímku španělského poslance (vpravo) | Foto: BBC

FBI v sobotním prohlášení uvedla, že si podobu mezi upraveným snímkem bin Ládina a fotografií Llamazarese uvědomuje. "Forenzní expert nemohl najít odpovídající prvky na referenčních fotografiích, a tak ty prvky částečně obstaral z fotografie, kterou našel na internetu," uvedla FBI.

Identita Llamazarese prý nebyla odpovědnému pracovníkovi známa. Rozčílený poslanec prohlásil, že se ukázalo, na jak nízké úrovni je úroveň amerických zpravodajských služeb.

Po bin Ládinovi, jenž je obviněn z teroristických útoků na USA ze září 2001, pátrají Spojené státy již řadu let. Odměna na jeho dopadení činí 50 milionů dolarů. Podle vyšetřovatelů se bin Ládin nachází pravděpodobně v okolí hranice mezi Pákistánem a Afghánistánem.

Americký ministr obrany Robert Gates ale nedávno připustil, že USA neví, kde se vůdce teroristické sítě Al-Káida ukrývá. V minulosti se několikrát objevily spekulace, že už je po smrti, ty však nebyly nikdy potvrzeny.

Bin Ládin se naposledy objevil na videu zveřejněném v září 2007. Záznam byl ale zřejmě staršího data.

 

Právě se děje

Další zprávy