Bin Ládinův syn chce pracovat v OSN. Není prý jako otec

Lucie Kalivodová
19. 11. 2009 11:33
Své zážitky se rozhodl odhalit v knize, kterou napsal se svou matkou Najwou a spisovatelkou bestsellerů Jean Sassonovou
Umar Bin Ládin
Umar Bin Ládin | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Mít slavného otce není vždy jednoduché a břímě, jaké je na pokračovatele rodu vkládáno, může být dosti těžké, píše britský list Guardian. Co tedy s tím, když se jmenujete bin Ládin?

V rozhovoru pro britský magazín New Statesman představuje Umar bin Ládin, čtvrtý syn nejhledanějšího muže světa, sám sebe jako někoho, kdo není ze stejného těsta jako jeho otec.

Na otázku, zda se nechce zapojit do politiky nebo nějakým jiným způsobem do společenského života, Umar říká: "Nemyslím si, že bych byl dobrým politikem. Mám jednu vlastnost, která se s politikou neslučuje. Mluvím vždy pravdu, i když to není v můj prospěch. Rád bych ale byl v pozici, ze které bych mohl propagovat mír. Organizace spojených národů by pro mne byla, myslím, ideální."

Umar není se svým otcem v kontaktu od dubna 2001. Jednou byl vyzván, aby pozvedl zbraň na setkání s otcovými bojovníky.

"Všichni jeho synové byli na tomto setkání přítomni, ačkoli nikdo z nás není bojovník," říká Umar. "Hovořil o tom, jaká je to čest položit život za islám. Všichni, kteří si přáli obětovat se ve jménu víry, měli napsat své jméno na lísteček a nechat ho v mešitě," dodává.

Usáma bin Ládin
Usáma bin Ládin | Foto: Reuters

"Nikdy mě nežádal, abych se stal členem Al-Káidy, ale zdůrazňoval mi, že jsem synem, který má pokračovat v otcově práci. Byl zklamaný, když jsem mu řekl, že by mi takový život nevyhovoval. Nemám rád nesoulad a násilí."

V době tragických událostí 11. září 2001 byl Umar v domě své babičky v Džiddě. Ze spánku ho probudil řev strýce: "Podívej se, co udělal tvůj otec!"

"Když jsem vešel do obýváku, všichni už seděli u televize. Byl to pro mne velice smutný den," vypráví Umar, který však není přesvědčen o tom, že za útoky stál jeho otec.

"Nesouhlasím s názorem strýce, který tvrdí, že za vším je můj otec. Nevěřím totiž, že by něco tak velkého dokázala tak malá organizace, jakou je ta otcova," dodává.

"Nemohu za naši rodinu mluvit, protože toto téma je pro nás velice bolestivé. Byli jsme v šoku, když jsme to sledovali v televizi a bylo nám líto všech těch, které to zasáhlo. Od toho rána jsme o tom už v rodině nepromluvili," říká Umar.

Letošní výročí 11. září v USA.
Letošní výročí 11. září v USA. | Foto: Reuters

Syn nejhledanějšího teroristy světa se zamiloval do třiapadesátileté Angličanky Jane Felixové-Brownové, kterou si v roce 2007 vzal. Pár se chtěl přestěhovat do Velké Británie, ale Umar nezískal povolení vstoupit k pobytu. Nakonec se manželé přestěhovali do Saúdské Arábie, kde nyní žijí.

Své zážitky z dětství se Umar nakonec rozhodl odhalit v knize, kterou napsal společně se svou matkou Najwou a spisovatelkou bestsellerů Jeanou Sassonovou. Kniha vyšla ve Velké Británii pod názvem "V rodině bin Ládina - Usámova žena a syn nás zavedou do svého tajného světa".

"Ačkoli nemohu přestat milovat svého otce, hluboce nesouhlasím s jeho chováním," píše Umar v knize. Přestože prošel teroristickým výcvikem, ve stopách otce jít nechce. S tím ho dnes spojuje hlavně obhajoba muslimů. Podle vlastních slov ale hodlá jít jinou cestou. Před zbraní dává přednost diskusi.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy