Zmrazit a zabavit. Pátrání po majetku oligarchů usnadňuje zvláštní skupina EU

Aneta Zachová, EURACTIV.cz
24. 3. 2022 11:29
Třicet ruských a běloruských oligarchů zařazených na evropský sankční seznam pomalu přichází o svůj majetek. Členské státy EU dál intenzivně pátrají po luxusních jachtách a domech nacházejících se na evropském území. Aby jim Brusel pátrání ulehčil, vytvořil novou skupinu s výstižným názvem Zmrazit a zabavit. Skládá se ze zástupců jednotlivých zemí, především ministerstev financí.
Jachta Dilbar Ališera Usmanova.
Jachta Dilbar Ališera Usmanova. | Foto: Alberto-g-rovi (aka) / Wikipedia / Creative Commons Attribution 3.0 Unported license

"Bohatí oligarchové podporující ruskou válečnou mašinerii musí vědět, že v EU ani jinde nenajdou žádné bezpečné útočiště," uvedla evropská komisařka zodpovědná za finanční služby Mairead McGuinnessová.

Oligarchové využívají komplikované přeshraniční vlastnické struktury, takže pátrání po jejich majetku i jeho následné zabavení může být velmi zdlouhavé. Nově vytvořená evropská skupina se setkává každý týden a umožňuje předávání informací mezi jednotlivými zeměmi. Navíc spolupracuje i s mimounijními partnery, jako jsou Spojené státy, Kanada, Austrálie, Japonsko nebo Spojené království.

Ruskému oligarchovi Andreji Melničenkovi už Itálie zabavila luxusní jachtu v hodnotě 578 milionů dolarů (zhruba 13 miliard korun). Magnát Ališer Usmanov přišel o svou vilu na Sardinii. Španělsku se podařilo zabavit jachtu bývalého agenta ruské KGB Sergeje Chemezova. Francie si došlápla na luxusní loď Igora Sečina, šéfa ruské ropné společnosti Rosněft.

Spolu se zmíněnou čtveřicí na evropském sankčním seznamu figuruje dalších 847 jmen úředníků, podnikatelů, provládních novinářů a dalších osob spojených s agresivními režimy. Evropská unie navíc seznam postupně rozšiřuje o nová jména, podle toho, jak se na nich dohodnou členské země.

"Evropa se poučila a uvaluje sankce rychle a efektivně, i na konkrétní osoby," komentoval reakci EU europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Do boje proti ruským oligarchům se pustily i české úřady, kterým se již podařilo některý majetek dohledat. O jeho zabavení však zatím neinformovaly. 

Chybí přehled, pomoci by mohl registr majetku

Podle expertů na potírání podvodů by Evropě mohl v pátrání po majetku ruských a běloruských oligarchů pomoci jednotný registr.

"Informace o majetku jsou velmi rozptýlené. Máme mnoho střípků, ale všechny jsou uloženy v různých institucích," řekla redakci Theresa Neefová, výzkumnice Evropské daňové observatoře.

"Komplexní databáze sledující, kde a kdo vlastní majetek, by mohla zvýšit účinnost cílených sankcí," tvrdí experti z observatoře.

Podobné úvahy zaznívají také od evropské frakce Zelených, podle které země EU zkrátka nemají přehled o tom, jaký majetek ruským oligarchům vlastně patří. Měly by proto zřídit jasné rejstříky vlastníků těchto miliardových položek. "Registry by měly být vzájemně propojené a volně přístupné prostřednictvím jednotného evropského přístupového bodu," tvrdí frakce ve svém návrhu.

Oligarchové berou nejen jachty, ale i dotace

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) upozorňuje, že oligarchové nejdou jen po luxusních plavidlech a nemovitostech v evropských metropolích, zájem mají také o dotace a veřejné zakázky. 

"Je zcela vyloučené, aby dál proudily veřejné peníze k ruským a běloruským oligarchům, kteří sympatizují, či dokonce spolupracují se zločinnými režimy svých států," prohlásil Bartoš.

Problém už prý česká vláda řeší, podle Bartoše je však zapotřebí jednotný celoevropský postup. "Navrhl jsem proto v dopise panu eurokomisaři, aby další balíček evropských sankcí odřízl oligarchy od veřejných financí. Doufám, že Evropská komise tento potřebný krok učiní," zdůraznil ministr.

S takovým krokem souhlasí i europoslanec Zdechovský. "Musíme vynucovat rejstříky firem, abychom věděli, kdo je konečný vlastník. Musíme začít systematicky pracovat na tom, aby podvody spojené s převodem peněz do oligarchických struktur skončily," podotkl.

Upozornil přitom, že některé státy EU ruským oligarchům umožňují podnikání na jejich území. "Je to především problém Kypru, který je pračkou na peníze ruských oligarchů. Jezdí tam jako na běžícím páse, mají tam konta, domy, podnikání. Nemůžeme státům umožnit, aby akceptovaly oligarchy v šedé zóně, ohrožují tím celou EU," varoval europoslanec, který je místopředsedou výboru pro rozpočtovou kontrolu.

Problém se podle něj týká nejen Kypru, ale také Malty, Bulharska či Portugalska. Zdechovský nicméně věří, že právě válka na Ukrajině povede ke změně a že i tyto země svůj přístup k ruským oligarchům přehodnotí.

 

Právě se děje

Další zprávy