Po GDPR jsou na řadě i neosobní údaje. Brusel navrhuje zrušit omezení a povzbudit trh

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
18. 6. 2018 18:15
Evropský parlament se zabývá návrhem na zrušení omezení, která brání volnému pohybu neosobních údajů napříč členskými státy Evropské unie. Nový soubor pravidel Evropská komise navrhla už vloni na podzim. Chce tak firmám ulehčit administrativní zátěž i zbytečné výdaje. Čeho se navrhovaná opatření dotýkají?
Foto: Thinkstock

Co brání mobilitě dat?

1. Mobilitě dat brání samy státy, které firmy mnohdy "nutí", aby neosobní údaje uchovávaly či zpracovávaly na území konkrétního státu. Firmy tak musí například mít datové servery v několika zemích, namísto aby měly přístup z celé EU do jednoho centra. Současná praxe jim tak výrazně zvyšuje náklady. 62 % respondentů průzkumu zadanému Evropskou komisí je přitom přesvědčeno, že omezení by měla být odstraněna.

2. Překážky v IT systémech. Přenos souborů mezi různými úložišti je často obtížný. Cloudové služby navíc přechodu ke "konkurenci" brání záměrně a snaží se přenos nahraných dat na jiné datové úložiště (napříč EU) ztížit. Klienti také data jen obtížně stahují zpět na svoje servery. Podle zmíněného průzkumu přitom chce 72 % respondentů využívajících cloudové služby poskytovatele změnit.

3. Právní nejistota. Chybí všeobecné zásady pro volný pohyb neosobních dat. 55 % respondentů přitom požaduje přijetí příslušných zákonů na unijní úrovni.

4. Obavy ze zneužití dat.  Kvůli nedostatečným bezpečnostním opatřením se 57 % velkých firem a 38 % malých a středních podniků obává, že data by mohla být zneužita.

 

Právě se děje

Další zprávy