Brusel chystá zásah do internetu. Reforma omezí svobodu a podpoří fake news, varují odborníci

Lukáš Hendrych
14. 6. 2018 16:20
Chystaná reforma autorského práva vyvolává větší kontroverze než GDPR.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel - Vyvolává ještě větší kontroverze než nařízení o ochraně osobních údajů GDPR. Evropská unie připravuje reformu autorského práva, která míří na velké internetové společnosti. Ukládá jim mnohem více povinností než dříve.

Na sociálních sítích či v internetových vyhledávačích by se podle chystané normy bez příslušného oprávnění nemohl objevit odkaz na článek, jeho titulek, úvodní fotografie či krátké shrnutí. Vydavatelské domy by k tomu musely dát souhlas.

"Cílem návrhu je, aby vyhledávače musely platit novinám za to, že na ně odkazují," vysvětluje Martin Husovec z Tilburgské univerzity.

To se nelíbí například české europoslankyni Ditě Charanzové (ANO). "Návrh zavádí opatření, která omezují možnost využití internetu jako svobodného média. Měli bychom se snažit o přijetí legislativy, která přispěje k rozvoji jednotného digitálního trhu a umožní plně využít jeho potenciál," prohlásila.

Brána pro fake news

Chystanou legislativu kritizují i zhruba dvě stovky akademiků. "Návrh ve své podobě pravděpodobně omezí volný pohyb informací, který je pro demokracii tak důležitý," píší v otevřeném dopise.

Vlastnické právo velkých vydavatelů na jejich zpravodajské články bude sice široce chráněno, podle akademiků by ale přijetí návrhu mohlo vést i ke snadnějšímu šíření takzvaných fake news na úkor relevantních informací.

"Pokud by platformy jako Twitter nemohly sdílet odkazy na relevantní a kvalitní články, uživatelé by se mohli přiklonit ke sdílení informací z jiných a neznámých zdrojů, které nebudou souhlas vyžadovat," upozorňují.

Podle Evropské komise si ale ochrana seriózní žurnalistiky takové ustanovení žádá. Vydavatelské domy čím dál více pociťují obavy ze ztráty svých příjmů. Lidem často stačí v rychlosti přečíst titulek či krátký abstrakt, který jim ukáže vyhledávač nebo sociální sítě. Na samotný článek pak často ani nekliknou, tvrdí další experti.

Podle vydavatelů by přebírání odkazů a perexů mělo být bráno jako porušení autorských práv, kterým novináři a média přicházejí o své příjmy.

Zatím ale není jasné, jak bude konečná legislativa vypadat. Dvacátého června se uzavře jedna z etap jejího projednávání. O návrhu směrnice bude v Evropském parlamentu hlasovat výbor pro právní záležitosti. Jeho názor pak bude stěžejní pro rozhodování parlamentního pléna.

Konec nelegálního obsahu na internetu

Kritici reformy nešetří ani další ustanovení směrnice. Podle návrhu by internetové společnosti a on-line úložiště jako například YouTube nebo ulož.to měly nově nést odpovědnost za obsah, který jejich uživatelé nahrávají.

"Tato sdílená úložiště budou muset nově používat takzvaný upload filtr, aby měla jistotu, že obsah, který na svých stránkách mají, je legální. Jinými slovy se buď nejedná o chráněné dílo, nebo nositel práv k dílu s takovým užitím díla souhlasí," vysvětluje expert na autorské právo Karel Dvořák.

Současná praxe je taková, že umělci musí sami kontrolovat, zda se jejich díla na serverech sloužících ke sdílení obsahu nevyskytují. Pokud zjistí, že ano, musí v každém konkrétním případě sami žádat o jejich odstranění.

"Lidé se ve stínu internetu naučili masivně krást autorský obsah a sdílet jej s ostatními. Řada platforem si na tomto chování lidí postavila velmi úspěšné podnikání," upozorňuje Roman Strejček z Ochranného svazu autorského.

Jako příklad uvádí právě internetová úložiště. "Na první pohled se tato služba tváří jako zcela legální. Zákazník má dokonce předplatné nebo platí za rychlejší stahování. Umělci však z těchto peněz nevidí ani korunu. Zatímco ostatní na jejich práci vydělávají desítky až stovky milionů ročně," dodává.

S tím, že je změna pravidel zapotřebí, souhlasí i český europoslanec a předseda právního výboru europarlamentu Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Podle něj se evropská úprava autorského práva zastavila někde u satelitního a kabelového vysílání kolem roku 2001. "Žijeme v digitální éře, ale nemáme pravidla upravující například užívání, sdílení nebo vytěžování digitálního obsahu," říká.

Video: Klause jsem vytočil a bylo to zábavné, říká bývalý europoslanec

V roce 1968 jsem byl revolucionář, vykřikoval jsem, že volby jsou past na hlupáky. Pak jsem byl sám ve volbách zvolen do Evropského parlamentu | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 39 minutami

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda dosáhne možná až desítek milionů

Interiér průmyslové haly shořel dnes v Holasicích na Brněnsku. Požár dostali hasiči pod kontrolu za tři a půl hodiny, do večera ale halu rozebírali, aby zlikvidovali skrytá ohniska. Rozebírání bude pokračovat, vyšetřování může trvat i několik dnů. Nikdo nebyl zraněn, škoda bude v milionech, možná v desítkách milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se o požáru dozvěděli v 6:15 a v 9:47 jej dostali pod kontrolu. V objektu zhruba 20 krát 40 metrů byla dřevovýroba a lakovna. "Shořel kompletně celý interiér, střední část stropu se propadla," řekl mluvčí.

Aktualizováno před 1 hodinou

Při íránském raketovém útoku minulý týden bylo zraněno 11 amerických vojáků

Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na základny v Iráku, na kterých Američané působí. Oznámilo to ve čtvrtek velení amerických ozbrojených sil. Původně USA tvrdily, že nikdo nebyl zraněn. Pentagon dnes následně v reakci na kritiku podle agentury Reuters zdůraznil, že se nesnažil bilanci zraněných tajit či tuto informaci zlehčovat, ale že vyhodnocování zdravotního stavu vojáků trvalo delší dobu.

Agentura AFP poznamenala, že americký prezident Donald Trump v televizním vystoupení po íránském útoku tvrdil, že žádný Američan nebyl zraněn.

Íránci vypálili rakety v odvetě za předchozí zabití íránského generála Kásema Solejmáního, kterého americké rakety na Trumpův rozkaz usmrtily u letiště v Bagdádu.

Mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman původní hlášení o žádných zraněných hájil a prohlásil, že aktualizovaná bilance byla zveřejněna jen několik hodin poté, co se o ní dozvěděl ministr obrany Mark Esper.

"Představa, že snahou bylo nezdůrazňovat informace o zraněných z důvodu nějaké beztvaré politické agendy neobstojí proti tomu, co vláda oznámila," řekl Hoffman s tím, že vládní činitelé jasně tvrdili, že Teherán se raketovým útokem pokusil americké vojáky zabít. Hoffman také dodal, že diagnóza zranění, jako je otřes mozku, trvá déle a že také požadavky na takové hlášení jsou odlišné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy