Brusel chystá zásah do internetu. Reforma omezí svobodu a podpoří fake news, varují odborníci

Lukáš Hendrych
14. 6. 2018 16:20
Chystaná reforma autorského práva vyvolává větší kontroverze než GDPR.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel - Vyvolává ještě větší kontroverze než nařízení o ochraně osobních údajů GDPR. Evropská unie připravuje reformu autorského práva, která míří na velké internetové společnosti. Ukládá jim mnohem více povinností než dříve.

Na sociálních sítích či v internetových vyhledávačích by se podle chystané normy bez příslušného oprávnění nemohl objevit odkaz na článek, jeho titulek, úvodní fotografie či krátké shrnutí. Vydavatelské domy by k tomu musely dát souhlas.

"Cílem návrhu je, aby vyhledávače musely platit novinám za to, že na ně odkazují," vysvětluje Martin Husovec z Tilburgské univerzity.

To se nelíbí například české europoslankyni Ditě Charanzové (ANO). "Návrh zavádí opatření, která omezují možnost využití internetu jako svobodného média. Měli bychom se snažit o přijetí legislativy, která přispěje k rozvoji jednotného digitálního trhu a umožní plně využít jeho potenciál," prohlásila.

Brána pro fake news

Chystanou legislativu kritizují i zhruba dvě stovky akademiků. "Návrh ve své podobě pravděpodobně omezí volný pohyb informací, který je pro demokracii tak důležitý," píší v otevřeném dopise.

Vlastnické právo velkých vydavatelů na jejich zpravodajské články bude sice široce chráněno, podle akademiků by ale přijetí návrhu mohlo vést i ke snadnějšímu šíření takzvaných fake news na úkor relevantních informací.

"Pokud by platformy jako Twitter nemohly sdílet odkazy na relevantní a kvalitní články, uživatelé by se mohli přiklonit ke sdílení informací z jiných a neznámých zdrojů, které nebudou souhlas vyžadovat," upozorňují.

Podle Evropské komise si ale ochrana seriózní žurnalistiky takové ustanovení žádá. Vydavatelské domy čím dál více pociťují obavy ze ztráty svých příjmů. Lidem často stačí v rychlosti přečíst titulek či krátký abstrakt, který jim ukáže vyhledávač nebo sociální sítě. Na samotný článek pak často ani nekliknou, tvrdí další experti.

Podle vydavatelů by přebírání odkazů a perexů mělo být bráno jako porušení autorských práv, kterým novináři a média přicházejí o své příjmy.

Zatím ale není jasné, jak bude konečná legislativa vypadat. Dvacátého června se uzavře jedna z etap jejího projednávání. O návrhu směrnice bude v Evropském parlamentu hlasovat výbor pro právní záležitosti. Jeho názor pak bude stěžejní pro rozhodování parlamentního pléna.

Konec nelegálního obsahu na internetu

Kritici reformy nešetří ani další ustanovení směrnice. Podle návrhu by internetové společnosti a on-line úložiště jako například YouTube nebo ulož.to měly nově nést odpovědnost za obsah, který jejich uživatelé nahrávají.

"Tato sdílená úložiště budou muset nově používat takzvaný upload filtr, aby měla jistotu, že obsah, který na svých stránkách mají, je legální. Jinými slovy se buď nejedná o chráněné dílo, nebo nositel práv k dílu s takovým užitím díla souhlasí," vysvětluje expert na autorské právo Karel Dvořák.

Současná praxe je taková, že umělci musí sami kontrolovat, zda se jejich díla na serverech sloužících ke sdílení obsahu nevyskytují. Pokud zjistí, že ano, musí v každém konkrétním případě sami žádat o jejich odstranění.

"Lidé se ve stínu internetu naučili masivně krást autorský obsah a sdílet jej s ostatními. Řada platforem si na tomto chování lidí postavila velmi úspěšné podnikání," upozorňuje Roman Strejček z Ochranného svazu autorského.

Jako příklad uvádí právě internetová úložiště. "Na první pohled se tato služba tváří jako zcela legální. Zákazník má dokonce předplatné nebo platí za rychlejší stahování. Umělci však z těchto peněz nevidí ani korunu. Zatímco ostatní na jejich práci vydělávají desítky až stovky milionů ročně," dodává.

S tím, že je změna pravidel zapotřebí, souhlasí i český europoslanec a předseda právního výboru europarlamentu Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Podle něj se evropská úprava autorského práva zastavila někde u satelitního a kabelového vysílání kolem roku 2001. "Žijeme v digitální éře, ale nemáme pravidla upravující například užívání, sdílení nebo vytěžování digitálního obsahu," říká.

Video: Klause jsem vytočil a bylo to zábavné, říká bývalý europoslanec

V roce 1968 jsem byl revolucionář, vykřikoval jsem, že volby jsou past na hlupáky. Pak jsem byl sám ve volbách zvolen do Evropského parlamentu | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 37 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy