První rána Green Dealu. Europoslanci ze "zeleného" výboru odmítli klíčovou normu

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
27. 6. 2023 16:14
Snaha států EU šetřit přírodu a zachovat pestrost druhů utržila první tvrdou ránu. Evropští poslanci ve výboru pro životní prostředí v úterý odmítli podpořit klíčovou normu o obnově volné krajiny. Pro a proti ní hlasoval stejný počet poslanců, vždy 44. Definitivně rozhodne hlasování na plénu parlamentu za dva týdny.
Evropský parlament v Bruselu.
Evropský parlament v Bruselu. | Foto: Reuters

Jedná se o první podstatný zádrhel v naplňování strategie známé jako Green Deal. Takzvaná Zelená dohoda je soubor opatření z roku 2019, jak se postavit změnám klimatu. Dohodli se na ní lídři EU a Evropská komise v minulých letech přišla s tuctem konkrétních legislativních návrhů, jak toho dosáhnout, naprostá většina z nich už také prošla. Zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law), který komise představila loni, je toho součástí.  

Verdikt výboru pro životní prostředí řadu politiků zaskočil, protože jeho členové jsou víc ekologicky smýšlející než zbytek sedmisethlavého parlamentu. Předpokládalo se tudíž, že návrh projde. Norma ukládá, aby se část nyní obdělávané nebo zastavěné půdy vrátila původnímu užití, tedy volné krajině. EU se tím snaží zabránit úbytku populace rostlin a živočichů na kontinentu.

Za krachem předpisu stojí tlak největší politické skupiny v parlamentu, evropských lidovců. Ti se před několika měsíci postavili na stranu kritiků Green Dealu a oznámili, že budou usilovat o potopení návrhu o obnově přírody. Přidali se k nim euroskeptici ze dvou menších frakcí a také část liberálů, třetí nejsilnější skupiny v parlamentu.

Kvůli přetažení liberálů na stranu lidovců se poslanci hned po hlasování začali obviňovat z manipulace a nátlaku. Šéf výboru, Francouz Pascal Canfin, nařkl lidovce, že donutili svoje členy nechat za sebe hlasovat méně "zelené" náhradníky, aby si pojistili, že norma neprojde.

"Měli jsme hodně náhradníků, to je pravda," připustil mluvčí lidovců pro agendu životního prostředí, německý europoslanec Peter Liese. "Nikoho jsme ale v žádném případě nenutili. Bylo to demokratické rozhodnutí každého," dodal. 

Návrh označil "za špatnou dohodu pro Evropany", kterým by podle něj hrozil až nedostatek potravin kvůli omezení využívané zemědělské půdy. Zastánci obnovy přírody to označují za lži a strašení lidí.

Náhradníky se ve výboru nechali zastoupit také dva čeští členové výboru, Alexandr Vondra (ODS) a Stanislav Polčák (STAN). Oba pak hlasovali proti. Vondra už dříve prohlásil, že jako "ornitolog-amatér" je rozpolcený v názoru na návrh, chtěl ale dodržet dohodu lidovců s jeho euroskeptickou frakcí. Také Polčák se nechtěl zprotivit linii frakce, a nechal proto za sebe hlasovat náhradníka. 

Verdikt důležitého výboru pro životní prostředí je osobním vítězstvím šéfa evropských lidovců, Němce Manfreda Webera. Ten se na pozadí nových eurovoleb v příštím roce postavil do čela kritiky Green Dealu.

Vedle evropských poslanců rozhodují o návrhu členské státy a ty svoji pozici už schválily. Na rozdíl od poslanců ho většina ministrů (pro životní prostředí) podpořila. Pro hlasoval minulý týden také český zástupce, nový šéf tohoto resortu Petr Hladík (KDU-ČSL). 

Finální podoba legislativy vzejde až z vyjednávání mezi parlamentem a Radou EU zastupující členské státy. To se čeká na podzim.

Video: Green Deal bude drahý, říká Dana Drábová

Právě teď se ukazuje, že ani náhodou nevíme, čím nahradíme fosilní zdroje. Vyžaduje to nový stav mysli, míní šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy