Vše o mikroplastech. Co jsou zač, odkud pocházejí a jak s nimi chce Evropa bojovat

Radim Klekner jzp Radim Klekner, jzp
27. 11. 2018 16:01
Mikroplasty, drobné částečky do pěti milimetrů, jsou už téměř všude. Ve vodě, vzduchu i lidském těle. V budoucnu mohou představovat vážná zdravotní rizika, pokud jejich množství ještě poroste. Evropský parlament schválil řadu opatření, která mají omezit používání plastů v nejrůznějších oblastech našeho života. A myslí i na mikroplasty, které se používají například v kosmetice.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu. | Foto: Profimedia.cz

Jaká řešení připravuje EU?

V září 2018 poslanci Evropského parlamentu schválili strategický plán, jak zvýšit recyklaci plastového odpadu v EU. Evropskou komisi navíc vyzvali, aby připravila unijní zákaz některých záměrně používaných mikroplastů v kosmetice a čisticích prostředcích. Ten byl měl začít platit od roku 2020.

Europoslanci chtějí také zavést standardy kvality pro recyklovatelné plasty a snížit uvolňování mikroplastů změnou složení některých výrobků, zejména v případě textilu, pneumatik, barev a cigaretových filtrů.

V říjnu 2018 se Evropský parlament postavil za zákaz některých plastů na jedno použití, jež často končí v mořích a ke kterým existuje alternativa vstřícná k životnímu prostředí.

Když se podíváme na minulé kroky, už v roce 2015 europarlament schválil omezení tenkých plastových tašek v EU. Některé obchodní řetězce, jako je Lidl nebo Billa, přecházejí na papírové či plně recyklovatelné nákupní tašky.

 

Právě se děje

Další zprávy