Malá kontrola v prodejnách, nedostatek zaměstnanců i snaha prodat na poslední chvíli na pultech zboží, kterému se blíží doba spotřeby a už není čerstvé. To jsou jedny z příčin, kvůli kterým se Češi v obchodech někdy setkávají s nekvalitním zbožím.
Za nekvalitní potraviny však nemohou jen prodejny. Výrobci dodávali do států bývalého sovětského bloku, kam patří i Česká republika, zboží s nižším obsahem masa či ovoce, než by mělo mít. To by měla podle Poce vyřešit směrnice zakazující dvojí kvalitu potravin, kterou se podařilo v Evropské unii prosadit. Předpis by měl vstoupit v platnost v lednu 2020.
Kvalita zboží na trhu záleží podle něj zejména na náročnosti spotřebitele. Unijní legislativci musí však dát spotřebiteli do ruky nástroje, jak tuto kvalitu prosazovat.
Na problém dvojí kvality potravin Poc podle svých slov se sociálnědemokratickou europoslankyní Olgou Sehnalovou upozorňovali už v roce 2011. Trvalo ale řadu let přesvědčit Evropskou komisi a zejména národní vlády, aby existenci problému uznaly a umožnily řešení.
Povinné minimální množství určitých složek potravin může každý stát pro svůj trh upravit sám. V ČR byla ale podle Poce řada norem zrušena pravicovými vládami. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) uvažuje o jejich opětovném zavedení alespoň pro některé případy.
To, že by kvalitu potravin negativně ovlivňovaly Společná zemědělská politika unie (CAP) a dotace, které pokřivují trh, sociálnědemokratický europoslanec odmítá.
Co se týče obsahu cizorodých látek a pesticidů, upozorňuje Poc na to, že nadlimitní hodnoty byly při kontrolách nalezeny často u potravin pocházejících z třetích zemí mimo EU.