Nejhorší čísla z celé EU: Čechy sevřel pesimismus. Očekávají, že se budou mít hůř

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
6. 12. 2023 10:32
Češi se nedívají na svoje životní vyhlídky pozitivně. Přiznávají, že mají v posledním roce problém zaplatit účty na konci měsíce, a očekávají, že se to v nejbližší době ještě zhorší, ukazuje čerstvý průzkum Eurobarometru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Když pak dostanou otázku na evropské volby, 72 procent z nich odpoví, že je vůbec nezajímají. Je to zdaleka nejvíc z celé EU. Eurobarometr data sbíral na přelomu září a října letošního roku na vzorku tisícovky respondentů v Česku.

Foto: EU

Šetření potvrzuje dlouhodobý trend, že Češi patří v EU k největším skeptikům. A to, ať už jde o vývoj jejich státu, nebo obecně Evropy. Zatímco na otázku po výhledu jejich životních podmínek v příštím roce odpovídají Evropané nejčastěji - ve 46 procentech - tak, že zůstanou stejné, polovina Čechů očekává, že se zhorší. Hůř na tom v následujících dvanácti měsících podle nich bude jak celý český stát, tak i EU.

Tento výsledek koreluje se špatnými ekonomickými čísly Česka. Země má za sebou období rekordní inflace a jako jediný stát unie se nedostala na výkon hospodářství z doby před pandemií. 

Skepsi ale obyvatelé Česka ukazují i na méně očekávatelných místech. Šedesát procent si například myslí, že kroky EU mají vliv na jejich život (39 procent je přesvědčeno o opaku). Jde jednak o podprůměrné číslo ve srovnání se zbytkem EU a pokles o 14 procentních bodů oproti předchozímu měření na jaře letošního roku. 

"Průzkum Eurobarometru ukazuje, že na Evropě záleží. V této složité geopolitické a socioekonomické situaci občané důvěřují Evropské unii, že najde řešení. Naprostá většina Evropanů se domnívá, že opatření EU mají pozitivní dopad na jejich každodenní život," okomentovala výsledky předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová.

Pokles pocitu vlivu EU na život lidí je v Česku největší mezi členskými státy. Děje se tak navzdory tomu, že Češi mají za sebou úspěšné předsednictví, kdy řadu věcí prakticky ovlivnili, a přestože veřejné debatě v zemi letos vévodila opatření související s evropským Green Dealem.

Nedávné šetření agentury STEM ukázalo, že téma nové emisní normy na auta Euro 7 dokonce co do popularity předběhlo tradiční domácí otázky. Euro 7 přitom letos na podzim, zhruba v době sběru dat do Eurobarometru, kulminovalo. Ukazuje to, že čeští politici nedokážou roli EU v této a dalších věcech veřejnosti vysvětlit.

Zájem o volby v EU vzrostl

Část otázek zkoumala zájem o blížící se eurovolby, které se uskuteční příští rok v červnu. I tady Česko vyniká. Přes sedmdesát procent Čechů eurovolby nezajímají, což je nejvíc z celé EU. Na úrovni unie přitom zájem o volby vzrostl (zajímá se o ně 57 procent občanů). Jít volit pak chce jen každý druhý Čech, což je, spolu s Kypřany, opět nejmíň z obyvatel členských zemí.

Zpozornět by pak měli čeští politici, kteří podporují vstup Ukrajiny a dalších zemí do EU. Mezi českou veřejností totiž výrazně narostli odpůrci takového kroku. 

Zatímco nadpoloviční většina Evropanů, 53 procent, souhlasí s tím, že by EU měla na pozadí ruské agrese "urychlit vstup Ukrajiny a dalších států do unie", většina Čechů má opačný názor. Sedmapadesát procent s tím nesouhlasí. Jde o nárůst o deset procentních bodů oproti letošnímu jaru.

Video: Češi budou už brzy bohatnout, tvrdí viceguvernérka České národní banky (21. 11. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Eva Zamrazilová. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy