Brusel nám chce zakázat olovo, zlobili se rybáři a myslivci. EU to neplánuje

Helena Truchlá David Müller, EURACTIV.cz, Helena Truchlá
8. 2. 2019 20:01
Velkou nevoli rybářů a myslivců vyvolaly loni zvěsti o tom, že Evropská unie chce zakázat olověnou munici a tradiční rybářská závaží i vlasce, aby se tak chránily vodní toky a plochy. Jedná se však pouze o nezávazné doporučení Bruselu, kterým se členské země nemusí řídit. Myslivci tak budou moci i nadále pálit po zvěři olověnými broky a rybáři používat svá olůvka.
Foto: Shutterstock

Celosvětová ochrana mokřadů

Mokřady slouží především jako přirozená zásobárna vody v přírodě a představují místo, které je přirozené pro shlukování vodního ptactva. Jejich ochrana zajišťuje celosvětová mezinárodní smlouva.

Takzvaná Ramsarská úmluva byla podepsána v roce 1971 v Íránu a o čtyři roky později vstoupila v platnost. V současnosti se ke smlouvě hlásí a naplňuje její podmínky 170 zemí světa. Na základě této dohody členské státy vytvořily mezinárodní seznam mokřadů, kterým garantují zvýšenou ochranu. Ramsarskými mokřady je v současnosti označováno 2 341 míst po celém světě.

Česká republika k Ramsarské úmluvě přistoupila 1. ledna 1993. Aktuálně se u nás nachází 14 mokřadů, které jsou zařazeny na ramsarský seznam.

 

Právě se děje

Další zprávy