Evropská moře ohrožují "cizí druhy"

rst, ČTK
22. 5. 2006 17:45
Lecce - Propojení jižních a severních oceánů vodními cestami způsobuje pronikání cizorodých druhů do moří, v nichž nemají co dělat.

Ruští mořští biologové upozornili o víkendu na konferenci o biodiverzitě a fungování ekosystému v mořích, která se konala v italské Lecce, na pronikání cizorodých druhů do jiných pobřežních oblastí.

Zvláště propojení jižních a severních oceánů vodními cestami představuje pro druhovou stabilitu velké nebezpečí. Vědci podle rakouského deníku Der Standard dokonce hovoří o "severním invazním koridoru".

Medůzy bez nepřátel

Jako příklad takového vetřelce uvedli medúzy druhu Mnemiopsis leidyi, které se zřejmě dostaly s odpadními vodami z nějaké lodi do Černého moře a vzhledem k nedostatku přirozených nepřátel se tam masivně rozmnožily.

Tyto medúzy zlikvidovaly spoustu jiker a larev původních živočichů a během deseti let vytlačily všechny konkurenty živící se planktonem. Téměř zcela se tak v Černém moři zhroutil lov sardinek.

Nedávno evropští vědci informovali o velmi zvláštním setkání s murénou jávskou (Gymnothorax javanicus) u břehů jihoitalské Kalábrie.
Nedávno evropští vědci informovali o velmi zvláštním setkání s murénou jávskou (Gymnothorax javanicus) u břehů jihoitalské Kalábrie. | Foto: Scuba Equipment

Nedávno evropští vědci informovali o velmi zvláštním setkání s murénou jávskou u břehů jihoitalské Kalábrie. Vysvětlit to lze i tím, že Středozemní moře je relativně zdravé a čisté, protože jinak by se v něm třímetrová dravá ryba těžko objevila, domnívá se předseda italské ichtyologické společnosti Alessandro De Maddalena.

Na druhou stranu ale vyvolává výskyt tropické ryby ve Středozemním moři obavy. Podle expertů jde totiž o další důkaz, že už do této oblasti dospělo globální oteplování. "V uplynulých letech se tu vyskytovalo stále více takových druhů z Atlantiku a Rudého moře," konstatoval De Maddalena.

Každý rok nových 1600 druhů

Podle rakouského deníku je každý rok na světě objeveno více než 1600 nových mořských živočišných druhů. Přes polovinu tvoří korýši a měkkýši.

K tomuto závěru dospěli evropští experti o víkendu v italském Lecce na konferenci o biodiverzitě a fungování ekosystému v mořích.

Ve světových mořích žije nejméně 230 000 druhů živočichů. Druhová rozmanitost v oceánech je přitom zásadní pro život na Zemi, zdůraznili vědci.

"Každý rok je popsáno pětkrát více ryb, než kolik na světě existuje nematod," uvedl francouzský biolog Phillippe Bouchet s použitím přirovnání ke kmeni hlístů, kteří patří mezi druhově nejpočetnější živočišné kmeny.

 

Právě se děje

Další zprávy