V Evropě padají teplotní rekordy, ve Francii naměřili 40,6 stupně Celsia

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 25. 7. 2019 16:02
V Paříži padl teplotní rekord, meteorologové krátce před druhou hodinou odpoledne naměřili 40,6 stupně. Předchozí rekord byl 40,4 stupně z července roku 1947. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení francouzské meteorologické služby Météo-France. Teploty v zemi přitom i nadále rostou, dodaly francouzské úřady. Rekordně horké počasí panuje ve čtvrtek i v dalších městech.
Rozpálená Evropa. Lidé se chladí, jak jen můžou | Video: Reuters, Associated Press

Ve francouzském hlavním městě se turisté shromažďují zejména v blízkosti některých fontán či kanálů.

"Je tu šílené horko. V Brazílii, kde žiji, máme pláže, ale tady nic takového není, tak si aspoň užíváme tuto fontánu," citovala agentura AP jednoho z brazilských turistů, který se osvěžoval u fontány na náměstí Trocadero u Eiffelovy věže.

Vlna veder zejména ve Francii vyvolává obavy, že se bude opakovat situace z roku 2003. Tehdy si v létě vysoké teploty vyžádaly v Evropě několik desítek tisíc životů. Kromě zdravotních problémů panují obavy také z lesních požárů. Francouzské dráhy i dopravní podnik v Paříži vyzvaly pasažéry, aby raději odložili své cesty. "Nezapomeňte pít!" vyzývají pak neustále rozhlasové stanice, televize i billboardy.

V Británii naměřili rekord pro červenec, na londýnském letišti Heathrow bylo 36,9 stupně Celsia. Britští meteorologové přitom nevyloučili, že během dne naměří nejvyšší teplotu v historii záznamů. Dosavadní britský rekord činí 38,5 stupně Celsia.

V britské metropoli úřady rozdávají vodu a opalovací krémy lidem bez domova a otevřely denní centra, kde si mohou bezdomovci odpočinout a vysprchovat se. Britské dráhy vyzvaly lidi dojíždějící vlakem, aby se pokusili zvolit jiný způsob dopravy zejména do Londýna, protože kvůli horku hrozí ohýbání kolejí a zpoždění vlaků, napsal britský list The Guardian.

I Německo zaznamenalo podle výsledků předběžných měření druhý den po sobě teplotní rekord. Ve 14:20 vystoupila rtuť teploměru na měřící stanici v Bonnu na 40,6 stupně. Uvedl to mluvčí Německé meteorologické služby DWD. Jedná se však o průběžný výsledek předběžných měření.

V Nizozemsku teploty poprvé vyšplhaly nad 40 stupňů Celsia, uvedl místní meteorologický úřad KNMI. Na jihu země bylo naměřeno 40,4 stupně Celsia, čímž padl národní rekord ze středy, kdy teplota dosáhla 39,3 stupně Celsia. KNMI dříve uvedl, že na východě země bylo naměřeno dokonce 41,7 stupně. Tento údaj ale podle něj musí meteorologové ještě prověřit, neboť teplota v místě vzrostla "neuvěřitelně rychle" během několika minut.

Belgické úřady informovaly, že ve středu byl v zemi překonán rekord z roku 1833 a nedaleko města Lutych na východě Belgie bylo naměřeno 40,2 stupně.

Rakouská agentura APA informovala, že ve spolkové zemi Štýrsko zemřel ve středu na dehydrataci dvouletý chlapec, který usnul v přehřátém automobilu, aniž by si toho rodina všimla. Místní úřady v této souvislosti důrazně varovaly, že děti a zvířata mohou v uzavřených prostorech automobilů bez klimatizace zemřít velmi rychle, a to i v případě, že okolní venkovní teplota je pouhých 26 stupňů.

 

Právě se děje

Další zprávy