Evropa šetří. Ale euroúředníkům se nesmí sahat na platy

Tomáš Fránek
24. 11. 2010 12:20
Státy EU prohrály spor o mzdy euroúředníků, kvůli krizi měli dostat přidáno méně
Tudy chodí euroúředníci do práce. Snímek z popředí Evropské komise.
Tudy chodí euroúředníci do práce. Snímek z popředí Evropské komise. | Foto: Petr Protivánek

Brusel - Státy Evropské unie, které krize donutila šetřit na platech vlastních úředníků, neuspěly s podobným opatřením u desítek tisíc lidí pracujících pro EU.

Evropský soudní dvůr zrušil podle informací Aktuálně.cz rozhodnutí, podle něhož mělo na 45 tisíc euroúředníků dostat přidáno výrazně méně, než byl původní plán.

Argumenty členských zemí, že je kvůli dopadům hospodářské krize nezbytné šetřit i na vysokých platech státních zaměstnanců pracujících pro Evropskou unii, u soudu neuspěly.

Pravidla musí platit

Podle rozhodnutí schváleného zástupci států a vlád členských zemí měli euroúředníci dostat od července 2009 přidáno ke svým platům jen 1,85 procenta. Země EU tím změnily rozhodnutí Evropské komise, která navrhovala přidat 3,7 procenta.

Boj o platy provázely mohutné demonstrace euroúředníků, kteří se cítili mírným zvýšením svých platů poškozeni. Pro menší zvýšení platů se ale nakonec vyslovilo dvacet unijních zemí včetně Česka.

Český eurokomisař Štefan Füle. I jeho se soudní rozhodnutí týká.
Český eurokomisař Štefan Füle. I jeho se soudní rozhodnutí týká. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle soudců Evropského soudu však jejich rozhodnutí neplatí. Existují totiž jasné pravidla, jak euroúředníkům stanovit plat - a ty není možné jen tak porušovat.

Normy stanoví, že se platy odvozují od toho, jak rostly příjmy státních zaměstnanců v některých státech unie - ve Francii, Německu, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Španělsku a Velké Británii, tedy v nejbohatších zemích unie. Ty dohromady vytváří 76 procent HDP Evropské unie. Mzda se vypočítává za dvanáctiměsíční období počínající červencem.

Zároveň se sleduje růst životních nákladů v místě, kde ta či ona instituce sídlí, tedy hlavně v Belgii. A jiný nárůst platů, než je stanoveno v normách, je podle soudců možný jenom ve výjimečných případech.

Jak v příštím roce

Evropský soud ale rozhodnutí nezrušil s okamžitou platností, dal tedy členským zemím prostor, aby se dohodly, jak celý spor vyřeší.

Boj se mezitím vede už i o zvýšení platů euroúředníků v příštím roce. Evropská komise sice původně avizovala, že platy euroúředníků sníží, po zjištění situace v členských zemích unie jim ale chce nyní nepatrně platy zvýšit.

Podle návrhu Evropské komise se mzdy v roce 2011 oproti letošnímu roku zvýší o 0,4 procenta. Členské státy s tím však zatím nedaly svůj souhlas.

V evropských institucích lidé pobírají - především ve srovnání s úrovní příjmů v nových členských zemích - nadprůměrné platy. Na více než tři tisíce eur měsíčně tu dosáhne i sekretářka s dvěma dětmi. Generální ředitel pak vydělává na 14 tisíc eur měsíčně čistého. Platí také výrazně menší daně, okolo dvanácti procent.


 

Právě se děje

Další zprávy