Evropa je ve střehu. Hrozba teroru ještě nepominula

Martin Novák Martin Novák
30. 9. 2010 8:02
Zpravodajské služby údajně předešly útoku ve třech zemích, ale nebezpečí není zažehnáno
Němečtí policisté.
Němečtí policisté. | Foto: Reuters

Londýn/Paříž - Teroristická hrozba, která v úterý vyděsila tři evropské země, možná není zcela zažehnána.

Policie ve Francii, Velké Británii i Německu zůstává v pohotovosti i den po oznámení informace, že Američané získali od muže, zadrženého v Afghánistánu, údaje o plánu několika útoků.

Zpravodajské služby se ale shodují, že nebezpečí trvá.

V Londýně je zesílená ostraha Buckinghamského paláce, Trafalgarského náměstí a Big Benu. V celé zemi je vyhlášen druhý nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem.

Francouzská policie má zvýšenou pohotovost po včerejší evakuaci Eiffelovy věže.

Německé úřady dnes oznámily, že měly informace o chystaných atentátech, ale bezpečností opatření nebyla posílena nad běžnou úroveň.

Eiffelova věž byla v úterý evakuována. Žádnou bombu ale policisté nenašli.
Eiffelova věž byla v úterý evakuována. Žádnou bombu ale policisté nenašli. | Foto: Reuters
 

"Nemáme nyní zprávy o konkrétním a akutně hrozícím nebezpečí. Ale to, co jsme slyšeli v posledních dnech, bereme vážně," řekl agentuře Reuters představitel německého ministerstva vnitra.

O tom, že existuje plán paralelních útoků ve třech zemích, řekl americkým vyšetřovatelům Němec afghánského původu Ahmed Sidiqi.

Američané ho zadrželi v Afghánistánu a vyslýchali jej ve věznici v Bagrámu, kde shromažďují zatčené muže, podezřelé z příslušnosti k Talibanu nebo Al-Káidě.

O plánu ví také pákistánské ministerstvo vnitra. Podle jeho prohlášení byl ale plán v „zárodečném stádiu" a teroristé jen zvažovali možnost zaútočit. Detailní plán ještě neměli.

Některá evropská média napsala, že se mělo jednat o atentát v „bombajském stylu." V největším indickém městě zaútočili pákistánští teroristé v roce 2008 na několik objektů, včetně nádraží a luxusního hotelu. Zavraždili 166 lidí.

Poslední velký útok v Evropě se odehrál 7. července 2005, kdy čtveřice sebevražedných atentátníků - vesměs Britů pákistánského původu - zaútočila v metru a autobusu. Zemřelo 52 osob.

Ve Španělsku včera policie zatkla amerického občana narozeného v Alžírsku, který v zemi získával finance pro severoafrickou odnož Al-Káidy. Ta je nejvíce aktivní právě v Alžírsku.

Podle Španělů zatčení třiačtyřicetiletého muže nesouvisí s hrozbou koordinovaných útoků v Británii, Francii a Německu.

Francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux ale minulý týden řekl, že největší hrozbou pro Francii jsou právě teroristé ze severu Afriky, nikoliv z Pákistánu nebo Afghánistánu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy