Brusel - Frakce Evropského parlamentu, jejímž členem je i česká ODS, se začíná drolit.
Předseda Evropské konzervativní a reformní skupiny (ECR) Michal Kamiński odešel z polské strany Právo a spravedlnost (PiS) a označil jí za krajně pravicovou.
Členové frakce budou dnes podle internetového serveru EUobserver jednat, zda má Kamiński zůstat předsedou či nikoliv.
Celý problém je velmi nepříjemný pro britské konzervativce a jejich šéfa Davida Camerona, kteří za založením frakce stojí, a delší dobu čelí v Británii kritice, že se spojil s krajní pravicí.
"Znovu to ukazuje, že Cameron udělal obrovskou strategickou chyb, když opustil hlavní proud (lidoveckou frakci), aby se spojil s extremisty," řekl britskému deníku Guardian europoslanec Edward McMillan-Scott, který opustil konzervativce právě kvůli odlišnému názoru na vznik frakce.
Kamiński by nicméně mohl i nadále zůstat předsedou, protože údajně neexistuje žádný způsob, jak jej odvolat. Současný předseda navíc není sám, kdo z PiS odešel a nebo byl vyhozen. Na jeho stranu se přidali i další tři europoslanci.
Jejich bývalí spolustraníci si ovšem myslí, že by Kamiński měl z čela frakce odejít.
"Myslím si, že strany frakce zdůrazní, že se po Kamińského komentářích něco musí změnit. Změna musí přijít, aby se frakce mohla konsolidovat," uvedl europoslanec PiS Jacek Kurski.
Jeho strana a ani odpadlíci zatím údajně neuvažuji, že by mohli parlamentní frakci opustit. To by se ovšem mohlo změnit, pokud by se Kamiński a jeho kolegové pokusili vytvořit novou politickou stranu.
Frakce má totiž v současnosti 54 členů a pokud by jejich počet spadl pod 50, výrazně by se snížila její moc a schopnost obsazovat důležité posty v Evropském parlamentu.
Polská strana Právo a spravedlnost, britští konzervativci a česká ODS tvoří základ frakce. Po jednom zástupci v ní mají nizozemská Křesťanská unie, Maďarské demokratické fórum, lotyšská strana Za vlast a svobodu, Volební akce Poláků v Litvě a belgická formace Dedeckerův seznam.