Co přinese emisní norma Euro 7? V EU ji prosadili Češi, podle kritiků je zpátečnická

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
26. 9. 2023 6:08
Přísná emisní norma na auta se spalovacími motory nebude. Ministři z jednotlivých zemí EU odhlasovali mírnější podobu takzvaného Eura 7 na své pondělní schůzce. Teď jsou na řadě evropští poslanci. I kdyby nepodpořili mírnější variantu, kterou schválily členské země, původní návrh Evropské komise z loňska spadne pod stůl.

Automobilky si můžou oddechnout a česká vláda gratulovat. Češi iniciovali skupinu států na půdě EU usilující o změnu návrhu a uspěli. Deník Aktuálně.cz nabízí hlavní otázky a odpovědi k Euru 7.

Foto: Reuters

Co přesně Euro 7 obsahuje?

Nové limity emisí na každý ujetý kilometr a lhůty, dokdy se musí automobilky na změny připravit. V případě osobních aut a lehkých užitkových vozů zachovává Euro 7 stávající maxima Eura 6. Konkrétně tedy 80 miligramů dusíku na kilometr u dieselových vozů a 60 miligramů u benzinových. Zvýhodnění dieselů tedy zůstává. U nákladních aut se limity mírně zvyšují oproti stávajícímu stavu.

Výrobci osobních aut a malých dodávek budou mít až tři a půl roku po vstupu normy v platnost čas na to, aby se na změny připravili. V případě nákladních automobilů je to pět let. Pokud nová pravidla podpoří Evropský parlament, v platnost by měla vstoupit v průběhu příštího roku. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy