EU jede na prázdniny. Místo vysvědčení dostala smlouvu

Blahoslav Hruška
24. 7. 2007 8:30
Dokument doladí mezivládní konference
Britský šéfdiplomat David Miliband s Karlem Schwarzenbergem. Domů si odváží první verzi reformní smlouvy.
Britský šéfdiplomat David Miliband s Karlem Schwarzenbergem. Domů si odváží první verzi reformní smlouvy. | Foto: Reuters

Brusel - Několik krátkých proslovů, poděkování a místo vysvědčení výtisk návrhu nové reformní smlouvy. A pak už hurá na prázdniny.

Tak nějak vypadalo včerejší zahájení mezivládní konference, na níž chce Portugalsko doladit detaily reformní smlouvy, která by měla nahradit odepsanou euroústavu.

Ministři zahraničí, kteří jsou v Bruselu na svém pravidelném zasedání, si v pondělí "odskočili", aby konferenci zahájili. Skutečná jednání ale povedou ještě tento týden právní experti. Pak se EU odebere na prázdniny.

Jízdní řád reformní smlouvy
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jízdní řád reformní smlouvy

  • červenec 2007: experti a právníci by měli smlouvu doladit
  • říjen 2007: v Lisabonu by mezivládní konference měla text schválit
  • jaro 2009: předpokládaný konec procesu ratifikace

"Lidé, jimž je tato smlouva určena, nejsou členské státy ani instituce, ale občané Evropy," zdůraznil na zahájení konference šéf portugalské diplomacie Luís Amado.

Varšava: Některé body chápeme jinak

Nad textem dohody, která se zrodila před měsícem na bruselském summitu, se ale stále vznáší otazníky. Spekuluje se především o tom, zda Poláci nebudou chtít znova prosazovat například nový systém hlasování, jak to praktikovali na summitu.

"Vcelku jsme s dohodou spokojeni," řekla polská ministryně zahraničí Anna Fotygová. "Nicméně chceme mluvit o tom, jak chápeme některé body mandátu ze summitu," dodala poněkud tajemně.

Nejasnosti panují zejména kolem výkladu možného blokování v systému kvalifikované většiny. Poláci totiž tvrdí, že na summitu dostali příslib, podle kterého bude možné oddalovat hlasování až dva roky. Brusel zase mluví o maximálně čtyřech měsících.

Portugalci chtějí dokument dopracovat do října.
Portugalci chtějí dokument dopracovat do října. | Foto: Aktuálně.cz

"Nebylo by ale správné označovat Poláky za antievropany. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že právě Poláci patří k národům, kteří Evropu podporují," uklidňoval situaci předseda Evropské komise José Manuel Barroso v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Aktivujte šerpy, vzkázal Lisabon

I Portugalsko se jako předsednická země připravuje na to, že by se technická jednání právníků mohla lehce změnit na politickou rozepři.

Proto také podle informací serveru Euobserver požádalo členské státy, aby pro jistotu aktivizovaly své šerpy, tedy prostředníky, kteří s Berlínem projednávali již překonanou euroústavu.

 

Právě se děje

Další zprávy