EU jde do boje. Zasáhne rychle a kdekoli

Roman Staněk
23. 3. 2007 1:00
Brusel (Od zpravodaje) - Speciální jednotka špičkově vybavených vojáků se připravuje do akce pod vlajkou EU. Nemusí však nikdy zasáhnout.

Jednotka Nordic Battle Group o počtu téměř 2500 mužů a žen ze Švédska, Finska, Norska a Estonska bude schopna do deseti dnů dorazit na jakékoliv místo vzdálené v okruhu 6000 kilometrů od Bruselu.

Odborníci tvrdí, že jednotka má tento "akční rádius" právě proto, aby mohla působit převážně v Africe. O tom svědčí také výcvik velitelů, který začal před několika týdny v pralese ve středoamerickém Belize.

Vojáci se tam měli naučit, jak vzdorovat hadům, pavoukům nebo jiným nástrahám přírody. Jejich úkolem totiž nebude jen hlídat mír, ale také pomáhat během živelních katastrof či humanitárních krizí.

Momentálně má EU ve světě mise policejní, pozorovatelské nebo asistenční. Kromě této bojové "jednotky rychlého nasazení" se letos chystají dlouhodobější mise v Afghánistánu a Kosovu.

Švédové jsou proti

Vyslání jednotek vyvolalo rozporuprné reakce hlavně ve Švédsku, odkud většina z jejich členů pochází. Část Švédů říká, že mají jejich špičkoví vojáci chránit hlavně svou zemi.

"Ve Švédsku se nevedla žádná seriózní debata na toto téma. Jestli některý z nich v boji zahyne, bude to poprvé. A pak bude vlna odporu mezi švédskou společnosti enormní," říká švedská novinářka Bibi Haggstromová z deníku Sydsvenskan.

Odpůrci vyslání bojové jednotky také tvrdí, že by měla sloužit pod velením NATO, které má s bojovými operacemi tohoto typu větší zkušenosti než Evropská unie.

Nordic Battle Group
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Nordic Battle Group

  • V akci: 1.ledna 2008 - 30. června 2008
  • Území: rádius 6000 km od Bruselu do 10ti dnů
  • Počet vojáků: 2400
  • Země: Švédsko (2000), Finsko (200), Norsko (150), Estonsko (50)
  • Velitel: Brig. Gen. Karl Engelbrektson
  • Rozsah působnosti: země, voda, vzduch

Může se však také reálně stát, že severská jednotka, která zahájí bojovou pohotovost 1. ledna 2008 do boje vůbec nevyrazí.

Švédské velení nedaleko Londýna bude totiž přímo podřízeno rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN, a pokud ta vyslání mise zamítne, vojáci nikam nepojedou.

Pochybnosti se snažila rozptýlit Claude-France Arnoldová, ředitelka pro obranné otázky Evropské rady: "Informace z vojenských zdrojů říkají, že jednotka má vysokou reputaci a pravděpodobnost, že zasáhne v akci, je vysoká."

Arnoldová však neuvedla, kde přesně by měli vojáci z Nordic Battle Group působit. "Krize jsou všude a navíc, jednotka může být použita například také pro humanitární účely."

Jednotka rychlé reakce

Přesto je jednotka prvním pokusem Evropské unie o rychlou reakci na propukající konflikty či živelní katastrofy. V druhém případě by s vysláním jednotky neměl být žádný problém.

Česko-slovenská jednotka půjde do akce v roce 2009. . Celkem by mělo být vytvořeno 13 bojových jednotek.
Česko-slovenská jednotka půjde do akce v roce 2009. . Celkem by mělo být vytvořeno 13 bojových jednotek. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Do kolotoče pohotovostních půlročních cyklů se zapojí také česko-slovenská jednotka. Ta bude připravena na svou půlroční misi v roce 2009. Celkem by mělo být vytvořeno až 13 bojových jednotek.

Co se však týče operací na kontroverzních místech, jako je například Dárfúr, je možné, že případné veto některého stálého člena RB OSN může vyslání mise zhatit.

Súdán je pro Čínu významným obchodním partnerem a bez jeho ropy se jen těžko může obejít.

 

Právě se děje

Další zprávy