EU hrozí Argentině. Za znárodnění španělského majetku

Martin Novák Martin Novák
20. 4. 2012 15:20
Španělsko žádá tvrdou odpověď na kroky Buenos Aires
Foto: Reuters

Buenos Aires - Španělsko a Argentina jsou velcí fotbaloví rivalové, místo hádek o to, kdo má lepší hráče, ale teď země rozdělil ekonomický spor.

Prezidentka Argentiny Cristina Fernandézová-Kirchnerová se rozhodla, že znárodní největší ropnou a plynárenskou firmu YFP. V ní má většinový sedmapadesátiprocentní podíl španělský gigant Repsol.

Argentinci chtějí 51 procent akcií Repsolu, takže by se podíl španělské společnosti smrskl jen na šest procent. Návrh příslušného zákona má už příští týden schválit argentinský Senát.

Španělsko se brání. O podporu požádalo Evropskou unii, která může vůči Argentině přijmout sankce. Madrid prý podporují také Spojené státy a Mexiko.

"Myslím, že je to chyba, špatná věc," prohlásil k argentinskému kroku diplomaticky ředitel Světové banky Robert Zoellick.

Argentinská prezidentka loni znovu vyhrála volby a v programu slibovala, že v ekonomice posílí státní sektor. Podle agentury Reuters poslední kroky vyvolávají obavy, že se Argentina vydá na cestu znárodňování a protekcionismu jako Venezuela nebo Bolívie.

Foto: Reuters

Prezidentka už znárodnila například soukromé penzijní fondy nebo leteckou společnost Argentinas Aerolinas.

Fernandezová tvrdí, že YPF ve vlastnictví Repsolu přehlíží argentinské zájmy a kvůli jeho politice je země stále závislejší na dovozu energie.

Buenos Aires nabízí Španělům kompenzaci. Vedení Repsolu hovoří o částce 10,5 miliardy dolarů, což ovšem argentinská strana odmítá jako přemrštěné.

Ze zemí Evropské unie už kritizovala Argentinu Velká Británie, což není překvapením vzhledem k nevraživosti mezi těmito dvěma zeměmi od války o Falklandy před třiceti lety.

"Je to další z řady argentinských rozhodnutí, které poškozují byznys. Podkopá to argentinskou ekonomiku a sníží její atraktivitu pro zahraniční investory," uvedl britský ministr zahraničí William Hague.

Naopak na argentinskou stranu se - také celkem očekávaně - postavila Kuba.

"Kuba projevuje solidaritu s Argentinskou republikou, tento stát má právo na suverenitu při nakládání se svými přírodními zdroji," uvádí se v prohlášení kubánské vlády. Resol přitom také působí na Kubě, má s Havanou uzavřenou smlouvu na ropný průzkum v Karibském moři.

 

Právě se děje

Další zprávy