EU a kubánský režim se sblíží, Češi přestali odporovat

Martin Novák Martin Novák
11. 2. 2014 12:00
Česko se kvůli Kubě v minulosti hádalo se Španělskem. Nyní ustoupilo
Raúl Castro shlíží z billboardu na projíždějící Kubánce.
Raúl Castro shlíží z billboardu na projíždějící Kubánce. | Foto: Reuters

Havana/Brusel - Kubánský režim se může radovat z úspěchu.

Evropská unie rozhodla o tom, že - bez ohledu na pronásledování disidentů a potlačování svobody slova - podepíše dohodu o spolupráci s Havanou a rozšíří vzájemný obchod.

Ministři zahraničí EU se shodli na tom, že dialog bude prospěšnější než sankce a hlasitá kritika kvůli porušování lidských práv.

Podle oficiálního vyjádření šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové dohoda pomůže "podpořit kubánské tržní reformy a změnu směrem k otevřené ekonomice."

Znamená to tak definitivní porážku tvrdého postoje vůči Kubě, který za vlády Mirka Topolánka a v menší míře i Petra Nečase zastávala Česká republika.

"Konfrontační přístup nebude fungovat"

Češi patřili v Unii spolu s Poláky k těm, kteří žádali propuštění politických vězňů a omezení svobodného pohybu pro kritiky režimu. Tím podmiňovali hospodářskou pomoc a dialog s režimem, kterému nyní vládne Raúl Castro, mladší bratr Fidela.

Současný kabinet Bohuslava Sobotky je ale srozuměn s umírněnější politikou, která v Bruselu převážila.

"Pro Českou republiku je jednání s Kubou přijatelné a je v souladu s českými úmysly a představami," řekl nový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že Praha bude dále klást důraz na lidská práva na Kubě.

Foto: Reuters

Spor o politiku vůči Havaně rozděloval v uplynulých letech především Českou republiku a Španělsko. Madrid hájil vstřícnost, Praha tvrdost.

Jeden ze španělských diplomatů nedávno autorovi tohoto textu potvrdil, že Češi a Španělé se za zavřenými dveřmi v Bruselu skutečně ostře střetávali. "Česká strana viděla situaci na Kubě svojí optikou, svojí zkušeností z doby komunismu. My argumentovali tím, že Kuba je jiná, že tam konfrontační přístup nebude fungovat."

Unie hned za Venezuelou

Na Kubě je aktivní organizace Člověk v tísni, která se snaží odpůrce režimu podporovat. Ačkoliv vzhledem k tomu, že kubánské úřady hledí na osamělé Čechy cestující na ostrov automaticky s podezřením, je stále těžší tam něco provážet.

Evropská unie přijala v roce 2003 vůči Kubě sankce kvůli velkému zátahu a tvrdým trestům pro disidenty. Embargo ale trvalo jen pět let. Od roku 2008 Kuba dostává od EU hospodářskou pomoc ve výši 80 milionů eur ročně.

Zároveň je Unie pro ostrov druhým největším ekonomickým partnerem po "spřátelené" Venezuele, jejíž vedení je od časů Huga Cháveze největším spojencem režimu bratří Castrů. Kuba sama vyváží jen málo, důležitým zdrojem financí je turistika. NA dovolenou sem jezdí především občané členských zemí Evropské unie.

Spojené státy stále uplatňují vůči Kubě sankce, ale v prosinci se na pohřbu Nelsona Mandely odehrálo historické setkání. Barack Obama stiskl ruku Raúlu Castrovi.

Na situaci kritiků vlády to ale nemělo pozitivní vliv. Krátce po schůzce kubánská policie při demonstracích u příležitosti Dne lidských práv 10. prosince pozatýkala více než stovku lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy