EU a Čína se usmiřují. Summit vůdců bude v Praze

Pavel Vondra
30. 1. 2009 15:10
Návštěva čínského premiéra v Bruselu signalizuje urovnání vztahů
Summit bude, ruku na to. (Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Manuel Barroso po společném setkání v Bruselu)
Summit bude, ruku na to. (Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Manuel Barroso po společném setkání v Bruselu) | Foto: Reuters

Brusel - Summit lídrů Evropské unie a Číny se uskuteční ještě v první polovině tohoto roku. A tuto vrcholnou schůzku bude hostit Praha. V Bruselu to dnes řekl premiér Mirek Topolánek po setkání s čínským premiérem Wen Ťia-paem. Pravděpodobným termínem je květen.

Wen Ťia-pao dnes v Bruselu jednal s představiteli Evropské unie hlavně o tom, jak společně překonat těžké časy celosvětového hospodářského útlumu.

Bruselská zastávka je jen jednou z mnoha v nabitém programu čínského představitele, který v rámci probíhajícího evropského turné navštívil Švýcarsko, kde se zúčastnil Světového ekonomického fóra v Davosu, Německo a ještě se chystá do Španělska a Británie.

Právě jednání v hlavním sídle EU ale zřejmě nejvíce charakterizuje povahu celého turné, které čínská strana oficiálně pojmenovala "výletem důvěry".

Osmého srpna bylo ještě všechno v pořádku. Čínský prezident Chu Ťin-tchao se ve společnosti svého francouzského protějšku usmíval od ucha k uchu. Pak ale přijel do Francie dalajlama a všechno bylo jinak
Osmého srpna bylo ještě všechno v pořádku. Čínský prezident Chu Ťin-tchao se ve společnosti svého francouzského protějšku usmíval od ucha k uchu. Pak ale přijel do Francie dalajlama a všechno bylo jinak | Foto: Reuters

Jak řekl v rozhovoru pro agenturu Sin-chua čínský velvyslanec při EU Sung Če, premiérova návštěva v bruselské unijní centrále "má pro rozvoj vztahů Číny a EU ohromný význam a jistě posílí vzájemnou politickou důvěru a prohloubí pragmatickou spolupráci v různých oblastech".

Tibet, dalajláma, olympiáda

Nešlo však jen o to přesvědčit evropské partnery, že Čína přes některé varovné předpovědi i letos udrží vysoké tempo růstu, a pomůže tak při léčbě churavějící světové ekonomiky, ale také o to vyžehlit pocuchané vztahy mezi Pekingem a Bruselem po nedávném zrušení summitu EU-Čína.

Ten se měl původně uskutečnit 2.prosince, Čína jej ale na poslední chvíli odřekla na protest proti tomu, že se francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který tou dobou sedmadvacítce šéfoval, krátce předtím setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Květnová schůzka v Praze tak bude do značné míry usmiřovací.

Peking exilového vůdce Čínou anektovaného Tibetu považuje za nebezpečného separatistu a nese s krajní nelibostí, když mu představitelé cizích vlád prokazují státnické pocty a přijímají jej k oficiálním i neoficiálním audiencím.

To ovšem v prosinci nebyl jen Sarkozyho případ. Dalajlámu v Praze přivítal i nynější předseda Evropské rady Mirek Topolánek.

Premiér Topolánek a tibetský duchodní vůdce dalajlama během lnedávného setkání v Praze
Premiér Topolánek a tibetský duchodní vůdce dalajlama během lnedávného setkání v Praze | Foto: Vláda České republiky

Ten navíc na rozdíl od Sarkozyho bojkotoval i slavnostní zahájení loňských olympijských her v Pekingu a čínské představitele rozhněval i tím, že se krátce před olympiádou ukázal na jedné z oficiálních akcí v Praze s tibetskou vlaječkou v klopě saka. Přesto to byl nakonec on, kdo si v Bruselu s Wenem přátelsky potřásl ruskou, aby stvrdil obnovení vztahů mezi Pekingem a EU na nejvyšší úrovni.

Východní partnerství na druhou

Wen Ťia-pao přijel do Bruselu především vést rozhovory s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem a vysokým představitelem EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou.

A přinejmenším posledně jmenovaný muž se nijak netajil svým vroucným přáním, aby bruselská schůzka pomohla na minulé spory rychle zapomenout.

"Je spousta věcí, které potřebujeme probrat. Pro mezinárodní společenství jsou to záležitosti prvořadého významu - nepochybně ekonomická krize, ale také další otázky z mezinárodní agendy, v nichž Čína může sehrát důležitou roli," prohlašoval Javier Solana v předvečer zahájení Wenova evropského turné.

České předsednictví si dalo za úkol hledět více na východ. Nakonec se mu to zřejmě podaří splnit nad plán
České předsednictví si dalo za úkol hledět více na východ. Nakonec se mu to zřejmě podaří splnit nad plán | Foto: Ondřej Besperát

Východní dimenze českého předsednictví, se kterou se od počátku počítalo, tak nakonec bude naplněna vrchovatou měrou.

Vedle vrcholné schůzky EU-Čína totiž česká metropole v květnu uvidí ještě summit, na němž má být zahájen projekt Východní partnerství. Od toho si Praha slibuje prohloubení vztahů mezi evropskou sedmadvacítkou a šesticí postsovětských republik - Ukrajinou, Gruzií, Moldavskem, Arménií, Ázerbájdžánem a Běloruskem.

 

Právě se děje

Další zprávy