ETA končí s příměřím. Země se připravuje na teror

lem, ČTK, Reuters
5. 6. 2007 10:55
Zapaterova vláda údajně nesplnila sliby
Za téměř 40 let bojů má ETA na svědomí více než osm set lidských životů. Příměří je pořád daleko.
Za téměř 40 let bojů má ETA na svědomí více než osm set lidských životů. Příměří je pořád daleko. | Foto: Jaroslav Jiřička

Madrid - Vše vypadalo růžově. Separatistická skupina ETA začala jednat se španělskou vládou a mír byl na dohled. Teď se vše mění. Skupina bojující za nezávislost Baskicka zítra příměří ukončí.

Hlavním důvodem je liknavost španělské socialistické vlády a pokračující zatýkaní členů ETA i politického křídla Batasuna.

Baskičtí radikálové vyhlásili loni 22. března "trvalé" příměří a španělská vláda v reakci na to loni v červnu oznámila, že s ETA zahajuje dialog.

Zemi budeme hájit se zbraní

Prohlášení, které předala baskickým deníkům Gara a Berria, upřesnila, že ukončí příměří o půlnoci z dneška na středu. Nadále hodlá "hájit Euskal Herria (baskickou zemi) se zbraní v ruce a na všech frontách", stojí v denících.

ETA na Aktuálně.cz
Autor fotografie: Reuters

ETA na Aktuálně.cz

Španělsko se tak připravuje na další útoky ozbrojené organizace.

Baskičtí separatisté bojují za sebeurčení baskického území tvořeného španělským Baskickem a Navarrou a také francouzským Baskickem.

Za téměř 40 let bojů má ETA na svědomí více než osm set lidských životů. Poslední útok spáchala loni v prosinci na madridském letišti, při němž zahynuly dvě osoby.

ETA zaútočila na letiště v Madridu - ČTĚTE ZDE

K útoku se přihlásila, ale vyjádřila politování nad jeho oběťmi a ujistila, že příměří dále platí. Vláda Josého Luise Zapatera však prohlásila, že tím dialog s radikály skončil.

ETA a následky jejího útoku na letiště v Madridu
ETA a následky jejího útoku na letiště v Madridu | Foto: Aktuálně.cz

Teroristé z ETA se vrací

Důvodem ukončení příměří je podle představitelů ETA postup socialistické vlády, která na příměří reagovala dalším zatýkáním, mučením a pronásledováním.

Popřela také legitimitu květnových obecních voleb v Baskicku, v nichž nemohly kandidovat osoby ani formace blízké ETA a jejímu politickému křídlu Batasuna.

"Masky byly strženy a Zapaterův talent se změnil ve fašismus, který nedbá práv stran ani občanů," prohlásila ozbrojená organizace, kterou mají na svém seznamu teroristických organizací jak Španělsko, tak Spojené státy i Evropská unie.

Zapaterovu snahu o dialog s ETA ostře kritizovala pravicová opozice.
Zapaterovu snahu o dialog s ETA ostře kritizovala pravicová opozice. | Foto: Reuters

Vláda nesplnila sliby

Premiér Zapatero při svém nástupu k moci v dubnu 2004 vyhlásil úsilí o mírovou dohodu s ETA za jednu z priorit svého mandátu. Jeho snahy o dialog ostře kritizovala pravicová opozice.

Prohlášení baskických radikálů není žádným velkým překvapením. ETA v posledních měsících několikrát varovala, že není spokojena s postupem mírového procesu.

Deník El País v pondělí napsal, že by ETA mohla v blízké době spáchat velký atentát, při němž by se však vyhnula obětem. Dokázala by tak svou operativní schopnost a posílila svou pozici pro zastrašování a vydírání.

Španělský tisk v posledních týdnech informoval, že organizace znovu začala mezi baskickými podnikateli vybírat takzvanou revoluční daň.

 

Právě se děje

Další zprávy