Madrid - Vše vypadalo růžově. Separatistická skupina ETA začala jednat se španělskou vládou a mír byl na dohled. Teď se vše mění. Skupina bojující za nezávislost Baskicka zítra příměří ukončí.
Hlavním důvodem je liknavost španělské socialistické vlády a pokračující zatýkaní členů ETA i politického křídla Batasuna.
Baskičtí radikálové vyhlásili loni 22. března "trvalé" příměří a španělská vláda v reakci na to loni v červnu oznámila, že s ETA zahajuje dialog.
Zemi budeme hájit se zbraní
Prohlášení, které předala baskickým deníkům Gara a Berria, upřesnila, že ukončí příměří o půlnoci z dneška na středu. Nadále hodlá "hájit Euskal Herria (baskickou zemi) se zbraní v ruce a na všech frontách", stojí v denících.
ETA na Aktuálně.cz
- Jdu jednat se separatisty, řekl Zapatero
- ETA hrozí obnovením bojů, obvinila Madrid z liknavosti
- Jednání o míru nebude, řekli Španělé ETA
Španělsko se tak připravuje na další útoky ozbrojené organizace.
Baskičtí separatisté bojují za sebeurčení baskického území tvořeného španělským Baskickem a Navarrou a také francouzským Baskickem.
Za téměř 40 let bojů má ETA na svědomí více než osm set lidských životů. Poslední útok spáchala loni v prosinci na madridském letišti, při němž zahynuly dvě osoby.
ETA zaútočila na letiště v Madridu - ČTĚTE ZDE
K útoku se přihlásila, ale vyjádřila politování nad jeho oběťmi a ujistila, že příměří dále platí. Vláda Josého Luise Zapatera však prohlásila, že tím dialog s radikály skončil.
Teroristé z ETA se vrací
Důvodem ukončení příměří je podle představitelů ETA postup socialistické vlády, která na příměří reagovala dalším zatýkáním, mučením a pronásledováním.
Popřela také legitimitu květnových obecních voleb v Baskicku, v nichž nemohly kandidovat osoby ani formace blízké ETA a jejímu politickému křídlu Batasuna.
"Masky byly strženy a Zapaterův talent se změnil ve fašismus, který nedbá práv stran ani občanů," prohlásila ozbrojená organizace, kterou mají na svém seznamu teroristických organizací jak Španělsko, tak Spojené státy i Evropská unie.
Vláda nesplnila sliby
Premiér Zapatero při svém nástupu k moci v dubnu 2004 vyhlásil úsilí o mírovou dohodu s ETA za jednu z priorit svého mandátu. Jeho snahy o dialog ostře kritizovala pravicová opozice.
Prohlášení baskických radikálů není žádným velkým překvapením. ETA v posledních měsících několikrát varovala, že není spokojena s postupem mírového procesu.
Deník El País v pondělí napsal, že by ETA mohla v blízké době spáchat velký atentát, při němž by se však vyhnula obětem. Dokázala by tak svou operativní schopnost a posílila svou pozici pro zastrašování a vydírání.
Španělský tisk v posledních týdnech informoval, že organizace znovu začala mezi baskickými podnikateli vybírat takzvanou revoluční daň.