Ekonomika EU bude letos stagnovat, varuje komise

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
23. 2. 2012 12:25
Recesi čeká Evropská komise u devíti zemí unie
Foto: Thinkstock

Brusel - Ačkoliv existují signály, že hospodářství Evropské unie je z nejhoršího venku, zůstávají ekonomové skeptičtí. Zatímco některé postkomunistické země vykážou růst přes dvě procenta a v Německu se v druhé polovině roku očekává oživení, jih kontinentu je na tom špatně. Česko bude stagnovat.

Vzhledem k velkým otazníkům panujícím nad tím, jak budou Řecko, Portugalsko, Španělsko a Irsko zvládat boj s dluhovou spirálou a jak zahraniční investoři zareagují na vývoj na trzích s dluhopisy, rozhodla se Evropská komise ve své středeční prognóze výrazně zhoršit letošní výhledy unijní ekonomiky.

Hospodářství eurozóny se podle nové prognózy EK propadne o 0,3 procenta, ačkoliv ještě v listopadu komise předvídala růst o půl procenta.

V případě celé Evropské unie bude hrubý domácí produkt letos stagnovat, přestože to v listopadu vypadalo na růst o 0,6 procenta. Recesi pro letošek Brusel čeká u devíti z 27 zemí unie.

Největší propad čeká dluhovou krizí těžce zkoušené Řecko, pro které komise čeká pokles o 4,4 procenta. Portugalský HDP klesne o 3,3 procenta.

Pokles ale čeká i Itálii a Španělsko, tedy dvě významné evropské ekonomiky, u nichž existují obavy, že by se do nich mohla přenést dluhová nákaza. U Itálie komise předpovídá snížení HDP v letošním roce o 1,3 procenta a u Španělska o jedno procento.

"Ačkoli se růst zastavil, vidíme náznaky stabilizace evropské ekonomiky," řekl eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn. Podle něj ekonomická nálada je sice stále na nízkých úrovních, ale stres na finančních trzích polevuje.

Největší růst komise předvídá Polsku (+ 2,5 procenta), Litvě (+ 2,3 procenta) a Lotyšsku (+ 2,1 procenta). Hůře než Česko, kterému komise předpovídá čistou nulu, jsou na tom z postkomunistických zemí pouze Maďarsko a Slovinsko, u nichž EK očekává propad o 0,1 procenta.

Nadějí unie je Německo. A Itálie

U Německa, které je klíčovým partnerem pro výrazně proexportně orientovanou českou ekonomiku, Brusel předpokládá růst o 0,6 procenta. Růst by mělo i hospodářství další významné evropské ekonomiky, Francie, a to o 0,4 procenta.

Euro. Ilustrační foto
Euro. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Komise zároveň upozorňuje, že ekonomický výhled v Evropě se může v příštích měsících ještě zhoršit.

"Naše předpověď je založena na předpokladu, že budou přijata a prosazena adekvátní politická rozhodnutí," říká EK ve své zprávě, citované agenturou Reuters.

V silném rozporu s prognózou komise je dnes zveřejněný index podnikatelské důvěry v Německu. Ten totiž již počtvrté za sebou rostl. Zatímco německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku mírně poklesla, v druhé polovině letoška by u našich západních sousedů měla pomalu nastat konjunktura.

Jsou o tom podle deníku Financial Times Deutschland přesvědčeni manažeři sedmi tisíc německých podniků, kteří se podílejí na vytváření hlavního indexu Institutu pro ekonomiku (Ifo), sestavovaném každý měsíc.

"Německá konjunktura je v současnosti nesena především nárůstem poptávky na domácím trhu," řekl FTD ředitel institutu Hans-Werner Sinn.

Velké naděje se rovněž vkládají do Itálie, kde bleskové reformy prosazené technokratickým kabinetem premiéra Maria Montiho notně zvedly důvěru investorů.

 

Právě se děje

Další zprávy