Egypt zasahuje proti "teroristickým a kriminálním živlům". Armáda oznámila smrt šestnácti radikálů

ČTK ČTK
11. 2. 2018 18:25
Při operaci bylo zničeno 66 cílů, skladů zbraní, terénních automobilů a motorek, které ozbrojenci užívali, uvedla egyptská armáda. Na vojenské akci se podílelo letectvo, námořnictvo i pozemní jednotky
Egyptští vojáci.
Egyptští vojáci. | Foto: Reuters

Káhira - Při rozsáhlé bezpečnostní operaci egyptské armády a policie zahynulo od pátku 16 ozbrojenců a čtyři další byli zadrženi. Oznámila to egyptská armáda, jejíž prohlášení citovala egyptská státní televize. O případných ztrátách na straně vládních sil prohlášení neinformuje.

Egyptští vojáci a policisté zahájili v pátek operaci, která byla podle úřadů namířena proti "teroristickým i kriminálním živlům a organizacím". Vládní oddíly se zaměřily na Sinajský poloostrov a na oblast delty Nilu a Západní pouště.

Při operaci bylo zničeno 66 cílů, skladů zbraní, terénních automobilů a motorek, které ozbrojenci užívali, uvedla egyptská armáda. Na vojenské akci se podílelo letectvo, námořnictvo i pozemní jednotky. Pomáhali jim i policisté a příslušníci pohraniční stráže. Při operaci vojáci objevili rovněž pole, na kterých extremisté pěstovali mák, ze kterého vyráběli opium.

Celkem bylo zabito 16 radikálů, dodala armáda bez jakýchkoli podrobností. Podle nemocničních zdrojů bylo v neděli ráno dovezeno deset těl do nemocnice ve městě Ismajlíja, kde mrtvým odebrali vzorky DNA, aby je mohli identifikovat.

300 mrtvých v sinajské mešitě

Bezpečnostní situace je v Egyptě nejproblematičtější na Sinajském poloostrově, kde radikálové útočí na policisty a vojáky a v poslední době stále častěji také na civilisty.

Při nejhorším teroristickém útoku na mešitu na severu Sinajského poloostrova zahynulo loni na konci listopadu přes 300 lidí. Žádná skupina se dosud k útoku nepřihlásila, ale za hlavního podezřelého je označována teroristická organizace Islámský stát (IS).

Káhira před měsícem s ohledem na březnové prezidentské volby prodloužila v zemi výjimečný stav. Ten v Egyptě platí od loňského dubna, kdy při útocích na dva koptské kostely na severu Egypta zahynulo 45 lidí. K masakru se tehdy přihlásil Islámský stát (IS).

Mursího stoupenci skončili ve vězení

Současně s tím Káhirský soud v neděli poslal do vězení 33 stoupenců zakázaného Muslimského bratrstva. Za účast na protestech v Káhiře v roce 2014 jim vyměřil tresty vězení od sedmi let po doživotí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na soudní zdroje.

 Doživotní trest v Egyptě znamená 25 let vězení. Dalších 15 osob bylo zproštěno viny. Protesty Mursího příznivců začaly v srpnu 2013 poté, co armáda v čele se současným prezidentem Abdal Fattáhem Sísím demokraticky zvoleného Mursího sesadila. Při incidentech přišlo o život několik set lidí, včetně protestujících i příslušníků bezpečnostních složek, kteří se snažili demonstranty rozehnat.

Prezident Sísí následně tvrdě zakročil proti stoupencům svého předchůdce a Muslimské bratrstvo, ke kterému Mursí patřil, se ocitlo na egyptském seznamu teroristickým organizací. V souvislosti s aktivitami Muslimského bratrstva bylo od té doby uvězněno několik tisíc stoupenců Mursího, ale také řada sekulárních aktivistů, kteří proti převratu protestovali.

 

Právě se děje

Další zprávy