Egypt volí vůdce. Vítěz je jasný, ale k urnám jde málo lidí

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 5. 2014 10:25
Podle průzkumů podporuje maršála Sísího 54 procent Egypťanů. Podstatná pro jeho legitimitu bude volební účast.
Vojáci v ulicích Káhiry v první den voleb.
Vojáci v ulicích Káhiry v první den voleb. | Foto: Reuters

Káhira/Praha – Egypťané volí prezidenta, a ačkoliv hlasování skončí až dnes večer, vítěz je jasný: maršál Abdal Fattáh Sísí, šéf armády a vůdce vojenského převratu z loňského července.

Tehdy Sísí svrhl Muslimské bratrstvo a demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího. Stovky lidí při zásahu armády proti táborům bratrstva zemřely, tisíce jsou uvězněny a soudy vynášejí stovky rozsudků smrti za terorismus.

Rozdělená země

Generál je ovšem pro mnoho Egypťanů zárukou stability, udržení ekonomické situace v mezích snesitelnosti, stejně jako obrany před islamisty.

Příznivci Muslimského bratrstva naopak považují Sísího za vraha a uzurpátora. Země je tak od loňského převratu rozdělená.

Americká společnost Pew Research Center se pokusila začátkem května v Egyptě o průzkum veřejného mínění. Vyšlo z něj, že Sísího podporuje 54 procent dotázaných.

Sísí v kravatě zdraví lidi před volební místností v Káhiře.
Sísí v kravatě zdraví lidi před volební místností v Káhiře. | Foto: Reuters

Velmi pravděpodobně vyhraje už v prvním kole. Stojí za ním všechna velká média, včetně televize, která v Egyptě rozhoduje.

Někteří kandidáti z voleb odstoupili, protože je nepovažovali za demokratické. Vytrval jen levicový politik Hamdín Sabáhí, který ale nemá žádnou šanci.

To, jakou má Sísí skutečnou podporu, ukáže volební účast. Pokud přijde hlasovat hodně lidí, bude o to Sísí moci opřít svoji legitimitu a snadněji odrážet útoky, že se do prezidentského paláce dostal nedemokraticky.

Zprávy z prvního dne naznačují, že účast ale zatím není valná. Vláda proto ještě v pondělí večer vyhlásila dnešek (úterý) mimořádným svátkem a prodloužila možnost hlasovat až do deseti hodin večer.

Fronty ve volebních místnostech byly výrazně kratší než při rozhodování o prezidentovi v roce 2012, kdy vyhrál Mursí.

Příští egyptský prezident.
Příští egyptský prezident. | Foto: Reuters

"Sísí je skutečný muž, který má rád Egypt. A ten potřebuje silného vůdce," řekl agentuře Reuters v Suezu volič Sábir Habíb.

Generál se letos oficiálně vzdal všech armádních funkcí. Jeho novou uniformou se staly oblek s kravatou. ale ve skutečnosti bude dalším v řadě vojenských vládců Egypta. Stane se jím po Gamalu Abdalu Násirovi (1952 až 1970), Anvaru Sadatovi (1970 až 1981) a Husním Mubarakovi (1981 až 2011).

Experiment zvaný "demokraticky zvolený civilista" v podobě Muhammada Mursího trval jen rok. Kritici Muslimskému bratrstvu vyčítají, že ekonomicky vedlo Egypt prudce dolů a snažilo se prosadit přísné islámské zákony, ačkoliv o to většina Egypťanů nestojí.

Povstalecký generál Chalífa Haftar tvrdí, že se chce vypořádat s extremisty.
Povstalecký generál Chalífa Haftar tvrdí, že se chce vypořádat s extremisty. | Foto: Reuters

Následovník v Libyi?

Po Sísím coby silném vůdci obnovujícím pořádek a stabilitu v Egyptě se objevil minulý týden obdobný uchazeč o moc v sousední Libyi.

Generál Chalífa Haftár se svými jednotkami rozpustil parlament, vyhlásil nové volby a slíbil Libyjcům, že skoncuje s bojůvkami radikálních islamistů po celé zemi.

Na libyjských sociálních sítích lidé diskutují o tom, že Libye stejně jako Egypt takového silného vládce potřebuje.

 

Právě se děje

Další zprávy