Egypt podezírá Obamu i evropské politiky ze špionáže

ČTK ČTK
5. 5. 2014 18:00
Informovány měly být tajné služby Německa, USA, Izraele a Británie
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Repro YouTube

Káhira - Egyptský vrchní státní zástupce prý zahájil vyšetřování amerického prezidenta Baracka Obamy a několika evropských politiků. Podle agentury DPA je podezřívá ze špionáže.

Špionážní aktivity západních politiků měly podle informací, které DPA získala od nejmenovaného zdroje z egyptské justice, spočívat v tom, že prý pověřili agenty, aby je informovali o politické situaci v Egyptě před prezidentskými volbami. Špióni měli údajně podávat zprávy tajným službám v Německu, USA, Izraeli a Británii.

Zatím není jasné, zda bude na konci vyšetřování zahájeno trestní stíhání.

Egyptská justice se v posledních měsících ocitla pod palbou kritiky ze strany organizací, které se zabývají lidskými právy. Hlavními důvody byly proces s novináři stanice Al-Džazíra a hromadný soud s příznivci Muslimského bratrstva, v němž byly k trestu smrti odsouzeny stovky obžalovaných.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP
Další zprávy