Egypt podezírá Obamu i evropské politiky ze špionáže

ČTK ČTK
5. 5. 2014 18:00
Informovány měly být tajné služby Německa, USA, Izraele a Británie
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Repro YouTube

Káhira - Egyptský vrchní státní zástupce prý zahájil vyšetřování amerického prezidenta Baracka Obamy a několika evropských politiků. Podle agentury DPA je podezřívá ze špionáže.

Špionážní aktivity západních politiků měly podle informací, které DPA získala od nejmenovaného zdroje z egyptské justice, spočívat v tom, že prý pověřili agenty, aby je informovali o politické situaci v Egyptě před prezidentskými volbami. Špióni měli údajně podávat zprávy tajným službám v Německu, USA, Izraeli a Británii.

Zatím není jasné, zda bude na konci vyšetřování zahájeno trestní stíhání.

Egyptská justice se v posledních měsících ocitla pod palbou kritiky ze strany organizací, které se zabývají lidskými právy. Hlavními důvody byly proces s novináři stanice Al-Džazíra a hromadný soud s příznivci Muslimského bratrstva, v němž byly k trestu smrti odsouzeny stovky obžalovaných.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy