Egypt může znovu stáhnout ke dnu světovou ekonomiku

Václav Viták
1. 2. 2011 9:15
Přes egyptské území proudí miliony barelů ropy denně
Nepokoje nekončí, ekonomická nejistota v Egyptě i ve světě roste.
Nepokoje nekončí, ekonomická nejistota v Egyptě i ve světě roste. | Foto: Reuters

Alexandrie - Egyptské banky a burza jsou zavřeny již několik dní a neotevřou ani v úterý. Ratingové agentury zařadily Egypt do kategorie ekonomicky krajně nestabilních zemí. Nepokoje, které jím zmítají již sedmý den, mohou vést k destabilizaci celého Blízkého východu.

Egypt není ale velkým hráčem na světovém trhu. Nepatří ani k velkým exportérům průmyslového zboží, ani nevyváží ve velkém ropu nebo zemní plyn.

Značné objemy surové ropy se však přes její území dopravují především do Evropy ropovodem Sumed a Suezským průplavem - v obou případech se jedná asi o dva miliony barelů denně.

Cena surové ropy Brent na burze v Londýně proto vzrostla v reakci na nepokoje v Egyptě na 100 amerických dolarů za barel, pak ale zase klesla pod 99 dolarů. Důvodem je fakt, že Suezský průplav zatím funguje bez problémů.

Přestože v městě Suez docházelo mezi demonstranty a bezpečnostními silami k divokým střetům, rejdařské firmy zatím zásadní problémy nehlásí.

Nejisté vyhlídky

Globální trhy jsou neklidné a vyčkávají. Pokud by se však situace zhoršila tak, že by se provoz v Suezském průplavu zastavil, postižena by byla především Evropa.

Ta silně závisí na blízkovýchodní ropě a produktech z tamějších rafinerií. Jestliže by se Egypt ale propadl do chaosu, projevilo by se to negativně v celém světě.

Obavy nyní vzbuzuje další vývoj v zemi na celém Blízkém východě. Zásadní otázkou zůstává, zda se politické nepokoje rozšíří také do Sýrie, Jordánska nebo dokonce do samotné Saúdské Arábie.

Spojené státy pomalu ale přece vybředávají z krize, pokud by se ale v důsledku zmatků na Blízkém východě zvýšily ceny ropy, znamenalo by to opět hospodářský propad.

Rostoucí ceny potravin

Ropa zatím nezaznamenala nějaký skokový a trvalý růst, na světových trzích se ale zvedají ceny potravin. Řada zemí nakupuje obilí, aby měla strategické zásoby pro případ, že by se nepokoje kvůli drahým potravinám rozšířily i k nim.

Egypťané chtějí rezignaci prezidenta Mubaraka, ten zatím odmítá odejít.
Egypťané chtějí rezignaci prezidenta Mubaraka, ten zatím odmítá odejít. | Foto: Reuters

To by mohlo mít další negativní dopad na samotný Egypt, který patří k největším dovozcům pšenice na světě. Rostoucí ceny potravin by ale roztočily kolo inflace na celém světě.

Celkový dopad nepokojů v Egyptě na hospodářství této země a na světovou ekonomiku zatím nelze odhadnout. Vše závisí na tom, jak dlouho budou trvat a zda se rozšíří i do dalších zemí na Blízkém východě nebo dokonce do Indie a jiných asijských zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy