Egypt a Izrael zvažují společný útok na Islámský stát

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 7. 2015 15:10
Islámský teror stmelil dvě znesvářené země. Egyptský prezident podle zdroje deníku Haarec zvažuje, že do operace proti radikálům přizve izraelskou armádu. To by mohlo islamistům zlomit vaz.
Egyptská armáda je na nohou. Středeční útok na Sinaji Káhira považuje za vyhlášení války.
Egyptská armáda je na nohou. Středeční útok na Sinaji Káhira považuje za vyhlášení války. | Foto: Reuters

Káhira / Tel Aviv - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí je po středečním útoku islámských teroristů na Sinajském poloostrově, při němž zahynulo sedm desítek vojáků a policistů, odhodlán zavelet k protiútoku. Dokonce zvažuje, že k ofenzívě přizve Izraelce.

S odvoláním na nejmenované, ale dobře informované zdroje z egyptské prezidentské kanceláře to píše server izraelského deníku Haarec.

Podle prvních indicií Izrael nebude proti. Jeho premiér Benjamin Netanjahu už naznačil, že je ochoten se na eliminaci teroristů v regionu podílet.

"Terorismus nám klepe na dveře. Islámský stát už nepůsobí jen na Golanských výšinách, ale také v egyptském Rafáhu. Jinými slovy - na našich hranicích. Proto budeme s Egyptem a dalšími státy na Blízkém východě společně čelit extrémnímu islámskému teroru," řekl Netanjahu listu The Jerusalem Post.

Bojovníci Islámského státu ve středu na severu Sinaje spáchali několik koordinovaných útoků. Šlo o nekrvavější úder teroristů v egyptské moderní historii.

"Středeční útoky znamenají posun boje s teroristickými buňkami v plnohodnotnou válku. Bojovat se bude na několika frontách, podobně jako s Islámským státem bojuje Irák. Válka začíná jak uvnitř velkých měst, jako je Káhira, Fajjúm, Aríš či Rafáh, tak na otevřeném bitevním poli. Je to stejné jako válka s vnějším nepřítelem, s tím rozdílem, že Egypťany čeká boj s občany vlastní země," píše komentátor deníku Haarec Zvi Bar'el.

Protiútok? Musí přijít rychle

Středeční útok Islámského státu nebyl ojedinělým výpadem. Teroristé mají de facto pod kontrolou město Šajch Zuvajd, rozléhající se 12 kilometrů od Pásma Gazy. A armáda se bude snažit zabránit tomu, aby si tam islamisté vytvořili trvalé zázemí.

Pokud by se jim to podařilo, otevřela by se tím na Sinaji další válečná fronta. A právě tomu by mohla zabránit připravovaná egyptsko-izraelská vojenská koalice.

Obě armády už se v tuto chvíli mohou na takovou operaci připravovat. Egypťané ale mají starost s tím, že by vojenská operace v Gaze mohla vést k otevření hranic a přívalu civilistů.

"Obě armády už se v tuto chvíli mohou na takovou operaci připravovat. Egypťané ale mají starost s tím, že by vojenská operace v Gaze mohla vést k otevření hranic a přívalu civilistů," cituje Haarec svůj zdroj z egyptské prezidentské kanceláře.

Izraelská intervence by podle něj nemohla být považována za narušení egyptské suverenity, protože ostraha hranic Gazy je odpovědností židovského státu.

Pokud k egyptsko-izraelské protiofenzívě skutečně dojde, měli by bojovníci Islámského státu proti sobě podstatně silnějšího soupeře než v Iráku a Sýrii.

Egyptská armáda je nepoměrně lépe vycvičena i vyzbrojena. Islámský stát se navíc na Sinaji nemůže v takové míře spoléhat na podporu z okolních států. Izraelská armáda je pak uznávána jako jedna z nejlépe vycvičených a vyzbrojených na světě.

Jak odpovědí beduíni

Otázkou zůstává, jak se v případě rozsáhlého a otevřeného konfliktu zachovají kmeny beduínů, kteří tvoří většinu obyvatel sinajského trojúhelníku mezi městy Šajch Zuvajd, Aríš a Rafáh.

Pokud by se - z egyptské společnosti vyčlenění - beduíni přiklonili k islamistům, znamenalo by to pro Egypťany, potažmo egyptsko-izraelskou koalici, vážnou komplikaci.

Některé beduínské kmeny už avizovaly, že se postaví na stranu egyptské vlády. Jiné však Káhiře stále zazlívají nucené vysídlení asi dvou tisíc rodin z egyptského území přiléhajícího k Pásmu Gazy, jež Káhira beduínům nijak nekompenzovala.

 

Právě se děje

Další zprávy