Bývalý taxikář Joseph Terrence Thomas, známý jako "Džihád Jack", byl soudem v Sydney shledán vinným za to, že přijal peníze od agenta teroristické sítě al-Káida.
Bin Ládin nemá rád polibky
Spolupracovník Usámy bin Ládina, Chalíd bin Attaš, měl předat Thomasovi 3500 amerických dolarů a zpáteční letenku do Pákistánu. Vše se mělo odehrát na základně al-Káidy v Afghánistánu ještě před 11. zářím 2001.
Thomas před soudem přiznal, že v afghánském výcvikovém táboře skutečně pobýval. Uvedl, že třikrát viděl Usámu bin Ládina a jednou si s ním podal ruku. Ládin podle Thomase nemá rád polibky, ale naopak je rád, když ho lidé objímají.
Joseph Thomas ale před soudem odmítl, že by uvažoval o nabídce bin Attaše, aby se v Austrálii stal "spícím agentem" al-Káidy. Teroristická organizace podle něj chtěla nabídnout 10 tisíc dolarů člověku, který v Austrálii provede teroristický útok, ale on nabídku odmítl.
"Můžu být naivní a idealista, ale nejsem tupec, který by napomáhal ubližování nevinným lidem, což se ukázalo být jejich taktikou," řekl v rozhovoru pro deník The Age.
Zatím nezná trest, chce se odvolat
Devítičlenná porota také uznala Thomase vinného z držení falešného cestovního pasu. Byl však zproštěn dalších dvou obvinění, že vědomě poskytl al-Káidě pomoc a prostředky.
Jaký má dostat Thomas trest, bude jasné až po další fázi procesu, začínající ve čtvrtek. Podle nového protiteroristického zákona mu však hrozí až 25 let ve vězení.
Thomasův právník nicméně už po dnešním slyšení uvedl, že jeho klient se proti rozsudku odvolá.
Exemplární trest?
Právní zástupci odsouzeného Australana už dříve prohlásili, že jde o exemplární případ. Odsouzení Thomase má podle nich sloužit australským úřadům jako ukázka toho, že proti terorismu opravdu něco dělají.
"Tvrdit, že se jedná o jakousi formu exemplárního odsouzení, je nemístné. Tvrdit, že tento případ ukazuje, že lidé muslimské víry by neměli spolupracovat s úřady, je naprosto nevhodné pro úředníka soudu," reagoval na připomínky Thomasových právníků vrchní prokurátor Philip Ruddock.
Váhavý muslim, který miluje pivo
"Nikdy jsem si nemyslel, že se stanu muslimem," řekl v interview pro australskou televizi ABC Thomas, který byl vychován v křesťanské víře, ale podle svých slov hledal v islámu duchovní naplnění. Thomas prohlásil, že se mu muslimská víra líbila, ale že se nechtěl vzdát svého milovaného piva. Islám totiž pití alkoholu zakazuje.
Jeho rodina ho popisuje jako idealistu s výrazným sociálním cítěním. Dříve se snažil nalézt východisko i v buddhismu, ale jednou se díky příteli dostal do mešity.
Nakonec konvertoval k islámu a zvolil si jméno "Džihád" (svatá válka). Rozhodl se oženit s muslimkou: za ženu si nakonec vzal Indonésanku Maryati, se kterou se seznámil na doporučení přítele v Jihoafrické republice.
Thomas také řekl australským médiím, že se v roce 2000 v Malajsii sešel s indonéským duchovním Abú Bakarem Baširem. Stejný člověk byl později na 30 měsíců ve vězení kvůli účasti na atentátech na ostrově Bali před čtyřmi lety, kterým podlehlo 202 lidí, z toho 88 Australanů. Thomas to vysvětlil tím, že jeho manželka chodila s Baširovou ženou do školy.