Soul - Nad nástupnictvím v severokorejské dědičné diktatuře se vyjasňuje. Armáda se postavila za Kim Čong-una, třetího a nejmladšího syna dosavadního vůdce země Kim Čong-ila.
Nominovala ho jako delegáta na mimořádný sjezd severokorejské komunistické strany, který by měl po dosud nezdůvodněných odkladech začít v úterý.
Jihokorejský deník Čoson ilbo tento krok interpretuje tak, že mladý Kim se stal vyvoleným nástupcem v komunistické dynastii.
Podle agentury Reuters je podpora armády v KLDR klíčová a měla by zajistit, že předání moci proběhne v klidu.
Syn, o němž se neví ani, kdy se narodil
Špatný zdravotní stav Kim Čong-ila je už dlouho předmětem spekulací. Před dvěma lety měl utrpět vážnou mozkovou příhodu. Vůdce se ukazuje zřídka na veřejnosti a na vzácných televizních záběrech vypadá pohuble.
Kim Čong-un je ještě tajemnější postavou. Na veřejnosti se neobjevila žádná jeho fotografie z posledních let. Rovněž o přesném datu narození se pouze spekuluje, jeho věk je odhadován na zhruba pětadvacet let.
Právě v úterý začínající sjezd by ho měl oficiálně stanovit Kim Čong-ilovým nástupcem. Koná se poprvé po třiceti letech a současný vůdce ho podle expertů pořádá právě proto, aby zajistil pokračování dynastie. Poslední sjezd v roce 1980 stvrdil jeho nástupnictví po zakladateli KLDR Kim Ir-senovi.
Že by Kim Čong-il odstoupil v nejbližší budoucnosti, se neočekává, také proto, že jeho syn je zatím považován za příliš nezkušeného.
Hlavně žádný převrat
Podle expertů, které cituje agentura Reuters, je nejpříznivějším výsledkem sjezdu pokračování současného stavu. Největší obavy totiž vzbuzuje nekontrolovaný rozpad komunistického režimu, který by mohl vyústit v masivní vlnu uprchlíků a vnitřní nepokoje.
Severní Korea je nejtužší komunistickou diktaturou na světě, disponuje navíc jadernými zbraněmi. Její armáda má 1,2 milionu příslušníků.
Napětí na korejském poloostrově se zvýšilo letos v létě v souvislosti s potopením jihokorejské lodi, čemuž padlo za oběť 46 vojáků Jižní Koreje. Soul z útoku na plavidlo obvinil KLDR.