Moskva - Diplomatické řešení krize v Sýrii je podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova stále možné. Podle zvláštního emisara OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdara Brahímího existují jen dvě alternativy pro Sýrii: politický proces nebo "peklo".
Oba představitelé to řekli v Moskvě po společné sobotní schůzce věnované řešení syrského konfliktu, který si za 21 měsíců trvání vyžádal už 45 tisíc obětí. Jen v sobotu bylo podle opozičních zdrojů agentury AFP v zemi zabito kolem 100 lidí, podle zdrojů televize CNN však nejméně 364 osob. Z toho 220 prý bylo usmrceno v Homsu.
"Pokud jedinou alternativou je peklo nebo politický proces, pak musíme všichni a bez ustání pracovat na politickém procesu," řekl Brahímí. Varoval i před zhoršováním situace a také před velkým počtem potenciálních uprchlíků z Damašku, kteří se stahují do Libanonu a Jordánska, do zemí, které nejsou připraveny na nápor milionů lidí, kteří by mohli opustit syrské hlavní město.
Lavrov vyjádřil politování nad tím, že syrská opoziční koalice odmítla pozvání Moskvy na bilaterální jednání o řešení krize v Sýrii. Zároveň prohlásil, že neochotu syrské opozice ke spolupráci s vládou považuje za bezvýchodnou. Upozornil také, že není možné, aby podmínkou pro zahájení politického dialogu bylo odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada.
Bez zásadně nových návrhů
Podle agentury Reuters je patrné, že Moskva při sobotním jednání nepředložila žádné zásadně nové návrhy k řešení syrského konfliktu.
Rusko je jedním z posledních států podporujících Asadův režim a v posledních dnech stupňuje své diplomatické úsilí ohledně syrské krize. Moskva v minulých dnech vyzvala syrský režim, aby co nejkonkrétněji naplnil svou deklarovanou připravenost vést dialog s opozicí. Rusko zároveň několikrát zablokovalo sankce OSN vůči Sýrii svým vetem v Radě bezpečnosti a argumentovalo nevměšováním se do syrských vnitřních záležitostí.
OSN podle televize Al-Arabíja oznámila, že 30. ledna se v Kuvajtu uskuteční mezinárodní dárcovská konference na pomoc syrským civilistům.
Rusko odmítá pomoc Asadovi
Lavrov také opakovaně kategoricky odmítl tvrzení, že by Moskva plánovala jakoukoli přímou či nepřímou vojenskou pomoc Sýrii a že Asadovu režimu dodává útočné zbraně nebo arzenál, který by mohl být použit v občanské válce. Za zbraně v syrském arzenálu z éry Sovětského svazu prý Moskva nenese odpovědnost.
Syrská města se mění ve válečné ruiny. Připomínají Berlín roku 1945
Brahímí se pokouší navázat na svůj plán odsouhlasený v červnu v Ženevě Spojenými státy, Ruskem a dalšími mocnostmi. Brahímí v něm vybízí k vytvoření přechodné vlády do nových voleb v Sýrii nebo vypracování nové ústavy, Asadovu úlohu ale blíž nespecifikuje.
Opozice požaduje, aby byl Asad z jakého prozatímní vlády vyloučen, což podporují USA, evropské a většina arabských zemí. Podle Moskvy z plánu nic takového nevyplývá. Šéf ruské diplomacie dnes poznamenal, že Asad několikrát možnost svého odchodu vyloučil a Rusko podle Lavrova "není schopno to změnit".
Další desítky až stovky obětí
Syrští rebelové v posledních měsících obsadili velké části syrského území. Dnes bylo podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) v zemi zabito nejméně 98 lidí, mezi nimiž je 60 civilistů, 15 povstalců a 23 vojáků. Syrská vláda omezuje přístup do země a zprávy o obětech není možné ověřit.
Televize CNN s odvoláním na opoziční Místní koordinační výbory (LCC) informovala o nejméně 364 obětech dnešních bojů. Z nich se prý 220 nacházelo v části města Homs, o kterou v minulých dnech rebelové a provládní jednotky vedly těžké boje, a dnes prý syrské jednotky povstalce z této čtvrti vytlačily. Například Al-Arabíja v souvislosti s těmito boji informovala o nálezu 150 ohořelých těl.
Syrské státní aerolinie také podle egyptských zdrojů agentury AP zrušily let do severosyrského města Halab kvůli bojům v blízkosti tamního letiště. Je to prý poprvé, co se let do Halabu neuskutečnil.