Důstojník vynášel počty mrtvých Afghánců. Byl zatčen

Roman Gazdík
5. 2. 2009 11:03
Údaje podléhaly utajení, provinilce proto vyšetřuje policie
Foto: Reuters

Londýn - Britská armáda řeší skandál týkající se úniku vojenských tajemství v Afghánistánu.

Podplukovník Owen McNally tam byl zatčen a odvezen zpět do Británie, kde ho vyslechne Scotland Yard.

Údajně totiž sděloval státní tajemství týkající se počtu zabitých civilistů pracovnici humanitární organizace, se kterou se v Afghánistánu "spřátelil".

O případu jako první informoval britský bulvární deník Sun, vláda později zatčení vojáka potvrdila. Odmítla však sdělit jeho jméno a případ dále komentovat.

Vážný případ?

"Můžeme potvrdit, že důstojník britské armády byl zatčen v Afghánistánu kvůli podezření z porušení zákona o státních tajemstvích (Official Secrets Act)," řekl na tiskové konferenci mluvčí ministerstva obrany.

Foto: Aktuálně.cz

"Vrací se do Spojeného království kvůli výslechu. Vyšetřování přešlo od ministerstva obrany k metropolitní policii a je nyní předmětem zvažování. Žádné další detaily v tomto okamžiku nezveřejníme."

To, že se vyšetřováním bude zabývat policie, a nikoli ministerstvo obrany, pravděpodobně znamená, že Britové berou tento případ vážně. Pokud bude usvědčen, hrozí osmačtyřicetiletému důstojníkovi až 14 let vězení.

Velmi zahanbující

"Je to pro britskou armádu velmi zahanbující a zcela neslýchané," prozradil Sunu jeden ze služebně starších důstojníků armády. "Pro uklidnění: neexistují náznaky, že by jakákoliv z těchto čísel unikla k Talibanu, ...předpokládá se, že byla předána humanitární organizaci."

Podle tohoto zdroje však přesto Američané v Kábulu "kypějí hněvem".

"Jen samotné podezření, že britský důstojník byl zodpovědný za úniky z jejich velitelství, Amíky vytáčí," prohlásil.

Proč tajemství?

Odhaduje se, že v Afghánistánu od americké invaze zahynulo každý rok přibližně 1000 civilistů. Loni jich bylo podle zprávy OSN vydané tento týden nejméně 2100. Počty však mohou být podle aktivistů mnohem vyšší.

Koaliční jednotky ISAF tvrdí, že civilisté při jejich operacích umírají pouze omylem a že jde o takzvané "vedlejší škody" (collateral damage). Podle Sunu tak není zcela jasné, proč by měla být čísla o počtech obětí státním tajemstvím.

ISAF jsou aktivisty obviňovány, že záměrně snižují statistiky zabitých civilistů.

V Polsku ve středu začal ostře sledovaný proces, ve kterém je sedm polských vojáků obviněno z úmyslného zastřelení šesti civilistů.

 

Právě se děje

Další zprávy