Dosazený správce Chersonu burcoval ve videu. Ve skutečnosti ho nahrál v ruském hotelu

Martin Novák Martin Novák
31. 8. 2022 18:02
Zpráv o průběhu ukrajinské ofenzivy na jihu země, která začala v pondělí, je dosud málo. Kyjev vyhlásil informační embargo a jakékoliv zprávy z místa je těžké ověřit. Na sociálních sítích ale koluje video, ve kterém hovoří Rusy dosazený náměstek gubernátora Chersonské oblasti Kirill Stremousov a snaží se "uklidnit" situaci.
Proruské jednotky - ilustrační foto.
Proruské jednotky - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jenže jak se ukázalo, Stremousov ve skutečnosti promlouvá z Voroněže na západě Ruska. Záběry dokazují, že video netočil v Chersonu.

Ukrajinský bloger Serhij Stěrněnko analyzoval video s datem 29. srpna, na kterém Stremousov tvrdí, že Cherson se už nikdy nevrátí pod "ukrajinskou fašistickou vládu" a že "navždy zůstane ruský". Podle Stěrněnka je vidět, že nahrávka je pořízená v hotelu Marriott ve Voroněži. Na záběrech je zřetelně vidět voroněžská katedrála Zvěstování, známá architektonická dominanta města.

Stremousov v reakci uvedl na ruské sociální síti Telegram, že skutečně je ve Voroněži, a sice od této středy na pracovní návštěvě. Videa tam přitom natáčí už tři dny.

Ruští vojáci obsadili Cherson hned v prvních dnech invaze. Sesadili starostu i šéfa Chersonské oblasti a do čela jmenovali 26. dubna právě Stremousova. Na Ukrajině je teď stíhán pro velezradu.

Šestačtyřicetiletý Stremousov v roce 2019 kandidoval jako nezávislý do ukrajinského parlamentu, ale dostal jen 1,75 procenta hlasů. O rok později neúspěšně kandidoval na starostu Chersonu.

V minulosti podnikal ve firmě, která vyráběla krmení pro ryby. Když začala epidemie koronaviru, šířil konspirační teorie o tom, že USA údajně provozují podezřelé biolaboratoře na Ukrajině, které s virem souvisejí.

Několikrát byl v minulosti vyšetřován kvůli fyzickému napadení. Zaútočil například na novináře nebo policistu.

Když jej Rusové 16. března dosadili do čela okupované Chersonské oblasti, tvrdil, že nahradí ukrajinskou hřivnu jako platidlo ruským rublem a že požádá prezidenta Vladimira Putina o připojení Chersonské oblasti k Rusku. Nicméně okupovaná oblast zatím stále používá hřivnu.

Půl milionu za Stremousova

Podle kusých zpráv z Chersonu Rusy dosazený politik není nijak zvlášť populární mezi tamními obyvateli. Ruské tiskové agentuře TASS například nedávno přiznal, že obilí z Chersonské oblasti se vyváží do Ruska.

Svědkové také tvrdí, že ve městě někdo vylepil a rozšiřuje letáky slibující finanční odměnu půl milionu hřiven za fyzickou likvidaci Stremousova. Partyzáni několikrát zaútočili na ruské cíle v Chersonu, ale není známo, zda byl terčem nějakého útoku také on.

Agentura Reuters s odvoláním na místní ukrajinské představitele napsala, že ukrajinská armáda od pondělí během ofenzivy postoupila směrem k Chersonu, Beryslavu a Kachovce v okupované Chersonské oblasti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vzkázal ruským vojákům, že nastal čas utíkat.

Video: Cherson Ukrajinci mohou dobýt, ale celou oblast asi ne, míní Kraus

Šance ukrajinské armády na dobytí Chersonu jsou značné, podle dostupných informací se jim ofenzíva daří. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy