Domky pro thajské sirotky dostaly ocenění Earth Awards

ČTK ČTK
28. 10. 2010 7:29
Jsou postaveny z bambusu a pneumatik
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bangkok - Norská firma Tyin Tegnestue získala ocenění za domky určené pro thajské sirotky. Ke stavbě stěn použila v Thajsku běžný bambus, v základech jsou vyřazené pneumatiky a střechy jsou tvarovány tak, aby usnadňovaly ventilaci vzduchu a také zachycování vody. Norové za tyto takzvané motýlí domy získali cenu Earth Awards v kategorii sociální spravedlnost. 

Earth Awards oceňuje kreativní projekty a propojuje designéry a architekty s investory, kteří jsou schopni návrhy realizovat. Andreas Gjertsen, který je autorem nápadu, řekl americké stanici CNN, že doufá, že domky pro sirotky poukážou na změnu priorit některých architektů. "Ten projekt je zajímavý díky kombinaci etických hodnot s estetickými. Hledáme řešení zásadních problémů v logických, krásných a sociálně udržitelných projektech," řekl.

Jeho domky z proplétaného rákosu zajistí dětem soukromí, a přitom jsou součástí komplexu sirotčince. Gjertsen doufá, že se o jeho stavby začnou zajímat i místní obyvatelé a budou si stavět podobné. Tyin Tegnestue se zaměřuje na oblasti postižené přírodními katastrofami.

Podobného zaměření je i společnost Architecture for Humanity (AFH). Vysílá své designéry na několik měsíců pracovat s místními architekty a stavbaři do rozvojových zemí, aby se pak mohli podílet na tamních projektech. V Keni například právě ukončila stavbu několika basketbalových hřišť zakrytých střechou vyprojektovanou tak, aby byla zároveň sběračem dešťové vody. "Je to elegantní i funkční a je to také ideální příklad naší práce," řekl Karl Johnson z AFH.

Za složitější považuje současný projekt na Haiti, poničeném lednovým zemětřesením. V Port-au-Prince má AFH pět svých lidí, kteří spolu s dobrovolníky pracují s místními, aby pomohli vyprojektovat nové školy. "Kde je to možné, využíváme výhradně místního materiálu a zaměstnáváme tamní lidi. Stavby jsou levnější a pomáhá to také místní ekonomice," řekl Johnson.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy