V sirotčincích žije 8 milionů dětí. Většina má rodiče

Lucie Kalivodová
26. 11. 2009 9:07
Ze zprávy Save The Children vyplývá, že se sirotčince v řadě rozvojových zemí staly výnosnými podniky
Foto: Reuters

Londýn - Nejméně čtyři z pěti dětí, které pobývají v sirotčincích po celém světě, mají rodiče. Podle zpravodajského serveru BBC o tom informovala humanitární organizace na ochranu dětí Save The Children.

Ze zprávy organizace vyplývá, že se sirotčince v řadě rozvojových zemí staly výnosnými podniky a nutí dokonce rodiče, aby se svých dětí vzdali.

Žene je především vidina lepšího života, který chudí rodiče nemohou svým potomkům poskytnout. Miliony dětí jsou tak vystaveny spíše fyzickému násilí, znásilnění nebo jsou oběťmi obchodu s dětmi.

"Jde o mýtus, že děti v sirotčincích a dětských domovech nemají rodiče," tvrdí podle britského deníku The Guardian autorka zprávy Corinna Csakyová.

"Řada dětí tam je prostě proto, že je jejich rodiče nedokážou uživit, obléci a dopřát jim potřebné vzdělání," dodává. Cílem organizace je proto vytvořit nebo podporovat takové projekty, které by rodičům pomohly, aby se o své děti mohli postarat sami.

Madonna a její adoptivní syn David Banda.
Madonna a její adoptivní syn David Banda. | Foto: Reuters

Zároveň je potřeba, aby byly instituce zabývající se péčí o děti striktně monitorovány. Podle Save the Children žije v sirotčincích či podobných ústavech po celém světě na osm milionů dětí.

Předpokládá se však, že číslo je ve skutečnosti ještě vyšší, neboť řada sirotčinců není registrována. Mnoho veřejných i soukromých poskytovatelů péče o děti je dotováno na základě jejich počtu v zařízení a je z toho výnosný byznys. Kvůli tomu usilují ústavy o co nejvyšší počet hlav, na něž dostávají dotace.

Rodiče většinou věří, že tím, že dají děti do sirotčince, jim zajistí lepší budoucnost nebo že se k nim děti, až budou starší, vrátí. Jen málo z nich si však uvědomuje, že se v podstatě vzdávají i svých práv na děti.

Adoptivní rodiče pak nemají absolutně tušení, jaká je minulost dítěte a jaký příběh se k němu váže. Z dětí se staly podle organizace "komodity", které podléhají pravidlům byznysu.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy