Dolní tok Dunaje zamrzl, Srbsko uvolní led dynamitem

Radim Klekner Radim Klekner
10. 2. 2012 5:00
V Bulharsku a Rumunsku odřízl mráz od okolního světa stovky vesnic
Lodě zamrzlé na Dunaji poblíž Bělehradu.
Lodě zamrzlé na Dunaji poblíž Bělehradu. | Foto: Reuters

Bělehrad, Hamburk - Extrémní mrazy sužují celou Evropu, nejhůře jsou ale postiženi lidé na východě kontinentu. Na Ukrajině umrzlo na 150 osob, zatímco v Bulharsku a Rumunsku odřízl sníh a mráz od okolního světa stovky vesnic.

Velké problémy způsobilo mrazivé počasí na dolním toku Dunaje, který na řadě míst zamrzl, kromě bulharské a rumunské části toku také v Srbsku a Chorvatsku.

Srbské úřady se proto rozhodly, že sto kilometrů vodních cest na Dunaji a Ibaru, kde led dosáhl tloušťky patnácti centimetrů, nechá uvolnit pyrotechniky. Chce tak předejít záplavám, jež hrozí, až led a sníh začne tát a nahromaděné kry zatarasí řeky.

"U Kraljeva se na Ibaru vytvořil krunýř silný půl metru a řeka by mohla město zaplavit," citovala agentura Reuters ředitele odboru pro výjimečné události při srbském ministerstvu vnitra Predraga Mariče.

V jižním Bulharsku nahromaděný led protrhl přehradní hráz na řece Marica a zaplavil obec Biser, ležící asi 250 kilometrů na jihovýchod od Sofie. Celkem osm osob přitom utonulo, polovina z nich poté, co jejich auta strhl vodní příval.

"Bylo to úděsné," řekl deníku Trud jeden z obyvatel obce. "Byli jsme před záplavovou vlnou varováni jen pět minut dopředu. Přežili jsme pouhým zázrakem."

Další přehradní zeď povolila u města Kapitan Andrejevo na hranicích s Tureckem, tady se ale záplava obešla bez obětí na životech.

Německo zastavilo provoz na kanálech

Ledové kry zabarikádovaly vodní cesty také v Německu, Francii a Nizozemsku. Ve Spolkové republice musela být ve středu zastavena lodní přeprava na 325 kilometrů dlouhém Středoněmeckém kanálu mezi sasko-anhaltským Magdeburkem a porýnskou Bergeshövede. 

Lodě uvízly v ledu také v hamburském přístavu.
Lodě uvízly v ledu také v hamburském přístavu. | Foto: Reuters

Již několik dní je mimo provoz také Polabský kanál a 225 kilometrů dlouhá vodní cesta mezi Dortmundem a Papenburgem, vybudovaná podél řeky Emže.

Pouze ze vzduchu jsou v současnosti přístupné tří východofríské ostrovy, na kterých led zablokoval přístavy a znemožnil přepravu trajekty. V případě Spiekeroogu, který nemá vlastní přistávací dráhu, zajišťují zásobování a dopravu osob helikoptéry.

"Počítáme každý den se třinácti lety v obou směrech," řekl deníku Spiegel on-line jednatel společnosti Nordseebad Spiekeroog Ansgar Ohmes.

K zimním radovánkám vybídl naopak mráz obyvatele přístavu Hamburku. Tamní Alster, rozsáhlá vodní plocha vzniklá ze slepého ramene Labe, je poprvé po třinácti letech dostatečně zamrzlá, takže úřady vydaly povolení, aby ji vyzkoušeli bruslaři.

Mluvčí odboru životního prostředí, které nechalo led na zkoušku navrtat, oznámil, že na zamrzlém Alsteru budou postaveny stánky s občerstvením, a bude tak oživena dlouholetá tradice.

Desetitisíce bruslařů jsou o víkendu očekávány na zamrzlém Maschsee v Hannoveru.

Běh po jedenácti městech

Na tradiční bruslařský maraton Elfstedentocht v délce dvou set kilometrů se v nejbližších dnech chystají obyvatelé nizozemské provincie Frísko.

Frísové se chystají na tradiční Elfstedentocht.
Frísové se chystají na tradiční Elfstedentocht. | Foto: Reuters

Led na zamrzlých kanálech totiž dosáhl požadované tloušťky patnácti centimetrů a pořadatelé závodu, kterého se mezi jedenácti frískými městy pravidelně účastní šestnáct tisíc osob, se chystají dát velkolepé podívané zelenou.

Bruslaři vyrazí v několikasetčlenných pelotonech z města Leeuwarden, kam se první z nich po přibližně sedmi hodinách zase vrátí.

"Všechno závisí na větru," řekl agentuře Reuters devětapadesátiletý Tsjalling Pasma z města Balku. "Silný vítr bruslení dosti ztěžuje. Ačkoliv už nejsem nejmladší, jsem si na devadesát procent jist, že se závodu zúčastním."

 

Právě se děje

Další zprávy