Doktorát ji odepřeli nacisté, titul má Němka po 77 letech

ČTK ČTK
9. 6. 2015 18:46
Ingeborg Syllmová-Rapoportová se tak stala nejstarší německou držitelkou doktorátu.
Důchodkyně, ilustrační foto
Důchodkyně, ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Ingeborg Syllmová-Rapoportová nemohla v roce 1938 v nacistickém Německu obhájit svou disertační práci, protože její matka byla Židovka.

Nyní, o 77 let později, splnila veškeré náležitosti a ve věku 102 let se stala nejstarší německou držitelkou doktorátu, uvedla agentura AP.

Neonatoložka, tedy lékařka, která se specializuje na péči o novorozence, minulý měsíc složila ústní zkoušku a dnes svůj doktorát získala během ceremonie na univerzitě v Hamburku.

Univerzita při této příležitosti uvedla, že "nemůže odčinit nespravedlnost, která se ženě stala... nicméně může přispět k napravení nejtemnější kapitoly německých dějin".

Šlo mi o princip

"Šlo o princip. Nechtěla jsem obhájit svou práci jen kvůli sobě. Ve 102 letech to opravdu nebylo jednoduché. Dělala jsem to pro všechny oběti nacismu," uvedla.

Svou práci napsala na téma záškrtu, který tehdy v Německu představoval velký problém.

Nyní jí její přátelé pomohli vyhledat, co všechno se kolem této nemoci událo za posledních 80 let. "Univerzita chtěla napravit nespravedlnost. Byli se mnou velmi trpěliví a já jsem za to vděčná," citoval ji list Der Tagesspiegel.

Syllmová-Rapoportová emigrovala v roce 1938 do Spojených států, kde pracovala jako pediatrička. Poté se v roce 1952 přestěhovala do východního Berlína. Matka čtyř dětí se stala první šéfkou neonatologie v berlínské nemocnici Charité.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy