Doktorát z Česka? Bavorský politik se ho musel vzdát

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
17. 1. 2014 13:31
Český "malý doktorát" ohrožuje politickou kariéru tajemníka CSU Scheuera.
Karlova universita
Karlova universita | Foto: Aktuálně.cz

Mnichov - Diskutuje se o něm už dlouho. Teď se jeho nositel, nedávno jmenovaný generální tajemník bavorské CSU Andreas Scheuer, rozhodl, že titul "doktor" přestane používat.

V Německu mu zatím způsobil velké nepříjemnosti. Nejde totiž o klasický titul Ph.D, ale o takzvaný "malý doktorát", který Scheuer získal v Česku na pražské Karlově univerzitě.

"Dr. Scheuer" má vlivný politik od té doby například na vizitkách.

Odhalení

"Rozhodl jsem se v budoucnu od používání titulu zcela upustit," řekl tajemník vládní CSU podle deníku Süddeutsche Zeitung.

Používání titulu z Česka se Scheuer zřekl poté, co v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung vyšel článek, který český malý doktorát zpochybnil. V textu s titulkem "CSU hrozí turbulence kolem doktorského titulu jejího generálního tajemníka".

Deník upozorňuje na to, že není doktorátem v pravém slova smyslu. Že je spíš než s Ph.D. srovnatelný s titulem, který absolvent získá po složení magisterské zkoušky.

Generální tajemník CSU ho přitom používal v životopise a při oficiálních příležitostech jako "Dr.", tedy velký doktorát.

Zelený posměch

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Okamžitě kontrovala německá opozice. "Co že v CSU znamená: 'Kdo podvádí, letí'?" napsala na Twitteru šéfka poslaneckého klubu opozičních Zelených Katrin Göring-Eckardtová.

Naráží tím na debatu, kterou v Německu rozjela právě bavorská CSU. A která vzkazuje Rumunům a Bulharům, aby v Německu - po konci přechodného období na volný pohyb pracovních sil - nezneužívali sociální dávky.

Scheuerova CSU používá jako ústřední slogan kampaně právě větu "Kdo podvádí, letí."

První vyšetřování

Scheuera, který pochází z Dolního Bavorska, mělo kvůli chybnému používání českého titulu už před lety v hledáčku státní zastupitelství v Pasově. Až tehdy změnil titul uvedený na své webové stránce - z Ph.D. na správné PhDr.

Tenkrát si ale němečtí regionální ministři školství (školství je ve Spolkové republice v kompetenci jednotlivých zemí) podle FAZ ještě nebyli jistí, jak vlastně český titul PhDr. vykládat. Změna přišla v roce 2007.

Právě od té doby úředně platí, že český malý doktorát je v Německu jen obdoba magistra.

 

Dr. jen v Berlíně a Bavorsku

"Jen v Berlíně a Bavorsku ho smějí držitelé titulu, kteří ho získali před rokem 2007, dál uvádět jako 'Dr.'," píše Süddeutsche Zeitung.

Oficiálním zřeknutím se titulu ale aféra s doktorátem z Čech pro Andrease Scheuera nekončí.

Politik, jemuž se po odchodu jeho předchůdce na spolkové ministerstvo dopravy slibně rozjížděla politická kariéra, čelí i nařčení, že delší textové pasáže závěrečné práce opsal z jiné publikace, připomíná německý deník.

Plagiátorství ale Scheuer zatím rezolutně popírá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy