Doktorát z Česka? Bavorský politik se ho musel vzdát

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
17. 1. 2014 13:31
Český "malý doktorát" ohrožuje politickou kariéru tajemníka CSU Scheuera.
Karlova universita
Karlova universita | Foto: Aktuálně.cz

Mnichov - Diskutuje se o něm už dlouho. Teď se jeho nositel, nedávno jmenovaný generální tajemník bavorské CSU Andreas Scheuer, rozhodl, že titul "doktor" přestane používat.

V Německu mu zatím způsobil velké nepříjemnosti. Nejde totiž o klasický titul Ph.D, ale o takzvaný "malý doktorát", který Scheuer získal v Česku na pražské Karlově univerzitě.

"Dr. Scheuer" má vlivný politik od té doby například na vizitkách.

Odhalení

"Rozhodl jsem se v budoucnu od používání titulu zcela upustit," řekl tajemník vládní CSU podle deníku Süddeutsche Zeitung.

Používání titulu z Česka se Scheuer zřekl poté, co v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung vyšel článek, který český malý doktorát zpochybnil. V textu s titulkem "CSU hrozí turbulence kolem doktorského titulu jejího generálního tajemníka".

Deník upozorňuje na to, že není doktorátem v pravém slova smyslu. Že je spíš než s Ph.D. srovnatelný s titulem, který absolvent získá po složení magisterské zkoušky.

Generální tajemník CSU ho přitom používal v životopise a při oficiálních příležitostech jako "Dr.", tedy velký doktorát.

Zelený posměch

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Okamžitě kontrovala německá opozice. "Co že v CSU znamená: 'Kdo podvádí, letí'?" napsala na Twitteru šéfka poslaneckého klubu opozičních Zelených Katrin Göring-Eckardtová.

Naráží tím na debatu, kterou v Německu rozjela právě bavorská CSU. A která vzkazuje Rumunům a Bulharům, aby v Německu - po konci přechodného období na volný pohyb pracovních sil - nezneužívali sociální dávky.

Scheuerova CSU používá jako ústřední slogan kampaně právě větu "Kdo podvádí, letí."

První vyšetřování

Scheuera, který pochází z Dolního Bavorska, mělo kvůli chybnému používání českého titulu už před lety v hledáčku státní zastupitelství v Pasově. Až tehdy změnil titul uvedený na své webové stránce - z Ph.D. na správné PhDr.

Tenkrát si ale němečtí regionální ministři školství (školství je ve Spolkové republice v kompetenci jednotlivých zemí) podle FAZ ještě nebyli jistí, jak vlastně český titul PhDr. vykládat. Změna přišla v roce 2007.

Právě od té doby úředně platí, že český malý doktorát je v Německu jen obdoba magistra.

 

Dr. jen v Berlíně a Bavorsku

"Jen v Berlíně a Bavorsku ho smějí držitelé titulu, kteří ho získali před rokem 2007, dál uvádět jako 'Dr.'," píše Süddeutsche Zeitung.

Oficiálním zřeknutím se titulu ale aféra s doktorátem z Čech pro Andrease Scheuera nekončí.

Politik, jemuž se po odchodu jeho předchůdce na spolkové ministerstvo dopravy slibně rozjížděla politická kariéra, čelí i nařčení, že delší textové pasáže závěrečné práce opsal z jiné publikace, připomíná německý deník.

Plagiátorství ale Scheuer zatím rezolutně popírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliard korun.  Projedná jej nová Poslanecká sněmovna.

Ministři za sociální demokracii návrh nepodpořili podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) státní rozpočet na příští rok, protože navrhované zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci. Koaliční ČSSD chce podle Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun. Hamáček to napsal na Twitteru.

Vláda má rozpočet odevzdat sněmovně do 30. září. Kvůli neshodám v koalici mluvili dnes ministři za ČSSD o tzv. hlasování na sílu, převahu mají v kabinetu zástupci hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy