Lansing - Tento pátek se po osmi letech za mřížemi dostane na svobodu doktor Smrt. Patolog, který pomohl zemřít více než 130 nemocným lidem.
Jack Kevorkian lituje svých činů, stejně jako faktu, že i nadále existuje pouze jeden americký stát, který umožňuje sebevraždu s pomocí lékaře - Oregon.
Legálně jen v Oregonu
Proti příkladu Oregonu, kde zákon o asistované sebevraždě vstoupil v platnost v roce 1997, bojují v ostatních státech různé skupiny, od odpůrců potratů přes katolické představitele, bojovníky za práva hendikepovaných a často i samotní lékaři.
Oponenti letos zabránili přijetí obdobného zákona ve Vermontu. V uplynulých letech neprošly zákony o asistované sebevraždě na Havaji, ve Wisconsinu, Washingtonu, Kalifornii, Michiganu a Maine.
Spojené státy jsou v otázce eutanazie nadále rozděleny. Kevorkianovo propuštění by mohlo vyvolat novou vlnu úsilí o změnu legislativy, třeba už jen proto, aby zabránila dalším následovat jeho příkladu.
"Jedním z hybných sil přijetí zákona v Oregonu bylo zabránit dalším Jackům Kevorkianům," říká Kate Davenportová z Národního střediska pro důstojnou smrt v oregonském Portlandu.
Zabíjel v motelech
Devětasedmdesátiletého Kevorkiana kritizovali dokonce i zastánci asistované sebevraždy kvůli jeho nekonvenčním praktikám.
Pro podávání smrtících léků používal přístroj, který sám sestrojil, a těla mrtvých nechával na lékařské pohotovosti, v úřadech koronera nebo v motelových pokojích, kde se často setkával s těmi, kdo si přáli jeho pomoc.
Existují pevná pravidla pro žadatele
Oregonský zákon dovoluje pouze nemocným v posledním stádiu choroby, zároveň duševně zdravým a dospělým, kteří jsou schopni si podat léky sami, aby požádali lékaře o život ukončující přípravek.
Žádost musí jednou podat na papíře a dvakrát ji zopakovat ústně.
Zkušenost z Oregonu ukazuje, že jen mizivé procento lidí se rozhodne urychlit vlastní smrt, říká Sidney Wanzer, bývalý lékař z Massachusetts, který vedl hnutí za právo na smrt.
Od chvíle, kdy zákon vstoupil v roce 1997 v platnost, požádalo do konce loňského roku 292 lidí lékaře o předepsání léku k ukončení života; průměrně tedy něco málo než 30 ročně.
Téměř polovina lidí, kteří této možnosti využili loni, měla rakovinu a jejich průměrný věk byl 74 let, uvádějí oficiální údaje.
Kevorkian žádá uzakonění eutanazie
Kevorkian musel slíbit, že už nikdy nebude nikomu radit nebo doporučovat asistovanou sebevraždu.
Podle jeho právního zástupce Mayera Morganrotha ale nepřestane tlačit na přijetí dalších zákonů, které by ji umožnily.
"(Asistovaná sebevražda) by měla být legalizována," řekl Kevorkian v telefonním rozhovoru, který v pondělí odvysílala detroitská televizní stanice. "Budu usilovat o to, aby byla legalizována. Ale už při tom neporuším žádný zákon."