reklama
 
 

Do švédské jaderné elektrárny mířil muž s výbušninou

21. 5. 2008 20:01
Bezpečnost provozu údajně nebyla narušena

Stockholm - Švédská policie oznámila, že vyslýchá muže, který chtěl vejít do areálu jaderné elektrárny Oskarshamn na jihu země s velmi malým množstvím vysoce výbušné trhaviny.

Mluvčí policie okresu Kalmar Sven-Erik Karlsson řekl, že policie obdržela hlášení z elektrárny v 7.58 hodin ráno místního času.

"Řekli nám, že svářeč, který mířil do práce v elektrárně, byl zadržen bezpečnostní kontrolou s tím, že přenášel malé množství vysoce explozivní výbušniny TATP," prohlásil policejní mluvčí.

TATP je výbušnina, kterou použili například pachatelé při teroristickém útoku v Londýně v roce 2005. Lze ji vyrobit i podomácku.

Policie v souvislosti s incidentem zadržela dva muže. Jejich totožnost nesdělila.

Zda šlo skutečně o tuto výbušninu, to ukáží až následné laboratorní testy.

Mluvčí koncernu E.ON, který společně s finskou společností Fortum elektrárnu provozuje, řekl, že informace médií jsou přehnané a u muže bylo odhaleno pouze stopové množství výbušniny a že řemeslník vůbec nevstoupil do areálu elektrárny.

Vedení elektrárny ve svém prohlášení uvedlo, že je přesvědčeno, že bezpečnost reaktoru nebyla ohrožena. Okolí elektrárny bylo uzavřeno, provoz však nebyl přerušen.

Čtěte také: 40 zemí se chce vydat jadernou cestou. Hrozí zbrojení?

autor: Reuters, mih | 21. 5. 2008 20:01

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama